CHP Sözcüsü Tezcan: HDP içinde, dışında olsun diye ayırma lüksümüz yok

CHP Sözcüsü Tezcan, Tezcan, "HDP ile de ittifak olabilir mi?" sorusuna "En geniş mutabakatın sağlanması lazım. HDP içinde, dışında olsun diye ayırma lüksümüz yok" yanıtını verdi. Tezcan, ikinci tura kalması durumunda Akşener'i destekleyip desteklemeyeceklerine ilişkinse "İkinci tura, birlikte hareket eden adaylar kalırsa tabi ki destekleyeceğiz. Sayın Akşener de olabilir başka bir aday da olabilir" dedi.

CHP Sözcüsü Tezcan: HDP içinde, dışında olsun diye ayırma lüksümüz yok
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, seçimlerde ittifak yaparken en geniş mutabakatı arayacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu’nun aday olup olmayacağına ilişkin “Pehlivan tefrikası yazma niyetimiz yok, tarih yazma niyetimiz var. Huzura, adalete, barışa ihtiyacımız var. Toplumsal barış projesini inşa edecek bir ittifaka ihtiyaç var” diyen Tezcan, “Akşener’i destekler misiniz?” sorusunu da “İkinci tura, birlikte hareket eden adaylar kalırsa tabi ki destekleyeceğiz. Sayın Akşener de olabilir başka bir aday da olabilir” diye yanıtladı.

 CNN Türk’te Hakan Çelik’e açıklamalarda bulunanTezcan, Akşener’le ilgili “Kadınlar siyasette erkekleşmeden yer almalı. Meral Akşener, bu ikisini dengelemiş bir isim. Değerli bir siyasetçi” dedi.

Seçimde izleyecekleri yolu anlatırken Tezcan, “Bugünün yemeğini bugün, yarının yemeğini yarın yiyeceğiz. Biz adayımızı çıkaracağız ve demokratik bir yarış olacak. Sonrasında ne olur, konuşacağız” dedi.

PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜLECEK Mİ? 

Tezcan, “CHP kazanırsa parlamenter sisteme geri dönülür mü?” sorusuna şu karşılığı verdi: “Sandıkta milletin bize 400 vekil vermesi lazım. Millet vermezse biz yönetmeyecek miyiz? Enflasyon iki haneli, dolar 4 lirayı geçti. Biz bunu yaparken bu sistemde bile Meclis’in yetkilerini devreden çıkartmayacağız. Meclis’i etkin çalıştıracağız. Kuvvetler ayrılığına uygun çalıştıracağız. Bağımsız bir yargı tesis edeceğiz. Sivil toplumu karar alıp uygulayabilir hale getireceğiz.”

Tezcan, CHP içinden cumhurbaşkanlığına aday olduklarını açıklayan isimlerin parti yönetimiyle istişarede bulunmadığını söylerken, şu bilgileri verdi: “‘Sayın genel başkan aday olmazsa talibiz7 dediler. Niyet beyanında bulunurlar ama bizde süreç bellidir. Parti Meclisi toplanacak, karar verecek. Bu bir ön seçim gibi isimlerin ortaya çıkıp yarıştığı ve isimlerin ortada dolaştığı aday belirleme süreci değil. Kılıçdaroğlu tüm partinin kabul ettiği isimdir. Bizde en uygun isim sayın Kılıçdaroğlu’dur. Gönlümden geçen odur. Ama benim aklımdan geçen herkesin aklından geçmeyebilir. Genel başkanın aklından da geçmeyebilir.”

‘SEÇİME SADECE KAZANMAK İÇİN GİRİLMEZ’

“Biz tek bir adaya endeksli değiliz” diyen CHP Sözcüsü, şunları söyledi: “Cumhur ittifakı denilen, benim ‘Cumhuru bölme ittfakı’ dediğim itifakta tek bir aday var, sayın Erdoğan. Seçenekleri yok. Bir seçime sadece kazanmak için girilmez. Kazanmak ve kazandıktan sonra ülkenin temel meselelerini çözmek için adım atmak ikinci amaçtır. Biz de sayın genel başkanımızın bütün süreci kendi ikbali üzerinden tarif ettiği bir durum yok. Neden adaylık açıklamıyor diyorlar. Bu en kolay şey. Çıkar ve açıklar. Ama biz bir hayır buluşmasını temsil etmek zorundayız. Kutuplaşmadan uzaklaşmak, birliği sağlamak zorundayız. Biz hayır bloğunun, hayır demediği için pişman olmuşları da kapsayacak şekilde aday belirleyip sistemin çalışmasını sağlayacağız.”

AK Parti seçmenin de oy almayı düşündeklerini belirten Tezcan, “Şu ana kadar açıklananları da hafife almayalım. Yaptırdığımız araştırmalara göre referandumda evet demiş olanların yüzde 10’u ila 15’i pişman. Bizim bu çerçevede hazırlık yapmak gibi bir görevimiz var.”

‘PEHLİVAN TEFRİKASI YAZMA NİYETİMİZ YOK’

Tezcan, “Kılıçdaroğlu aday olmazsa siyaseten iddiasını kaybetmiş olmaz mı?” sorusunu şöyle cevapladı: “Pehlivan tefrikası yazma niyetimiz yok, tarih yazma niyetimiz var. Huzura, adalete, barışa ihtiyacımız var. Bunun için de siyasetin kutuplaşmasını reddediyoruz. Birinci turda aday seçilir ona göre yürürüz. Parlamento seçimleri de var. Bu çerçevenin sağlıklı işleyebilmesi için Meclis seçimlerinde de ittifakı ortaya çıkarıyor. ‘İlkeler ittifakı’ diye sayın genel başkanımız söyledi. Toplumsal barış projesini inşa edecek bir ittifaka ihtiyaç var. Cumhurbaşkanı adayını da bu göreve uygun şekilde düşünüp sandıktan çıkma kombinasyonlarını da hesap ederek yürümek mümkün. Ben 25 Haziran sabahı ikinci tura kalsa bile ben Türkiye’nin bambaşka bir sabaha uyanacağına inanıyorum… Veya birinci turda biter bu iş.”

CHP Sözcüsü Tezcan “Akşener ikinci tura kalırsa destekler misiniz?” sorusuna “İkinci tura, birlikte hareket eden adaylar kalırsa tabi ki destekleyeceğiz. Sayın Akşener de olabilir başka bir aday da olabilir” yanıtını verdi.

ABDULLAH GÜL İKİNCİ TURA KALIRSA…

“Biz CHP içinden aday çıkaracağız. Başka bir yerden aday arayışı içerisinde değiliz” diyen Tezcan, Abdullah Gül’ü seçime katılması ve ikinci tura kalması durumunda destekleyip desteklemeyeceklerine ilişkin, “Biz belirtilen şartlar içinde üstünde uzlaşılan adaylardan ikinci tura kim kalırsa destekleriz. E doğal olarak partiler içerisinde ilkeler ittifakı yaptığınız adayı desteklersiniz. Demokrasiden yana olan adayı destekleriz” dedi.

Tezcan, “HDP ile de ittifak olabilir mi?” sorusunu  “En geniş mutabakatın sağlanması lazım. HDP içinde, dışında olsun diye ayırma lüksümüz yok” diye cevapladı.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER