HDP'de adaylık başvuruları başlıyor

HDP erken seçim için milletvekili aday adaylığı başvurularını yarın başlatıyor. Aday adayı olmak isteyen genç, kadın ve KHK'lilerden ücret alınmayacak.

HDP'de adaylık başvuruları başlıyor
HDP, 24 Haziran’da yapılacak erken seçim için milletvekili aday adaylığı başvurularını yarın başlatıyor. Kadına şiddet uygulayanlar ve çok eşli olanların aday adayı olamayacağı başvurularda genç, kadın, engelli ve KHK ile ihraç edilenlerden başvuru ücreti alınmayacak.

HDP’nin hafta içi gerçekleştirilen Parti Meclisi toplantısında kurulan Merkezi Aday Belirleme Komisyonu, milletvekili seçimleri için aday adaylık başvuruları için kriterleri belirledi.

6 AYRI BÖLGEDEN KABUL EDİLECEK

MA’da yer alan habere göre, yarın başlayacak ve takvim sıkışıklığı nedeniyle 5 Mayıs’a kadar devam edecek başvuruların ardından aday listesi merkezi yoklama usulüyle belirlenecek. Başvurular Diyarbakır, Van, İstanbul, İzmir, Adana ve Ankara olmak üzere 6 ayrı bölgede oluşturulan Aday Adayı Kabul Komisyonu’nda kabul edilecek.

Komisyon, aynı zamanda aday adaylığı kriterlerini de belirledi. İl örgütleriyle de paylaşılan kriterlere göre; HDP programı ve parti tüzüğü ilkelerine aykırı davranışlarda bulunması nedeniyle hakkında ilgili parti yetkili organlarının verdiği disiplin yaptırımı olan veya disiplin soruşturması devam eden kişiler aday adayı olamayacak. Yine kadın özgürlük çizgisini ve eşit temsil ilkesini benimsememiş olanlar, kadına yönelik şiddet uygulamış olanlar ve çok eşlilik durumu olanlar aday adayı olamayacak.

KHK’LİLERDEN ÜCRET ALINMAYACAK

Komisyonca belirlenen başvuru ücretleri konusunda ise kadın ve gençlerle (18-25) birlikte engelli ve KHK mağduru olanlardan aday adayı ücreti alınmayacak. Bu kesimler dışında kalanlardan ise 2 bin TL başvuru ücreti alınması kararlaştırıldı. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2018, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER