Muharrem İnce, Selahattin Demirtaş'la görüşmesini anlattı

İnce, Demirtaş'la Edirne Cezaevi'nde yaptıkları görüşmede neler konuştuklarını anlattı. Erdoğan'a da seslenen İnce devrisabık yaratmak derdinde olmadıklarını belirterek, "Çoluk çocuğuyla torunlarıyla birlikte yaşasın" dedi.

Muharrem İnce, Selahattin Demirtaş'la görüşmesini anlattı

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ile Edirne Cezaevi’nde görüşen CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Demirtaş’ın kendisine “Diğer adaylara da söylersen sevinirim. Ben buradayım, siz geziyorsunuz. Bütün adaylar sırayla bir hafta hapiste yatsınlar, adil olsun” dediğini söyledi.

Edirne Cezaevi’nde yaptığı ziyareti Cumhuriyet’ten Aykut Küçükkaya’ya anlatan İnce Demirtaş’la Demirtaş’la bir saat süren samimi ve içten bir görüşme yaptıklarını söyledi.  İnce, Demirtaş’la arasında geçen diyaloğu şöyle anlattı:
“Dedi ki bir önerim var… ‘Diğer adaylara da söylersen sevinirim’ dedi. ‘Nedir’ dedim, ‘ben buradayım, siz geziyorsunuz’ dedi. Bütün adaylar sırayla bir hafta hapiste yatsınlar’ dedi. ‘Benim yerime birer hafta yatsınlar adil olsun’ dedi. Espri yeteneğinden ve moralinden bir şey kaybetmemiş onu gördüm, başarılar diledi” dedi.

‘DEVRİSABIK YARATMA DERDİNDE DEĞİLİZ’

İnce, Edirne mitingine ilişkin şunları söyledi: “Ben Edirne’de bu meydanı defalarca gördüm. Bana söylenen 77 Ecevit mitingiyle kıyaslanabilecek tek mitingin bu olduğu. Sokakta olağanüstü bir ilgi olduğunu görüyorum ve Sayın Erdoğan’ın telaş içinde olduğunu biliyorum.”

Devrisabık yaratmak derdinde olmadıklarını belirten İnce, Erdoğan’a şöyle seslendi:  Bence hiç telaşa gerek yok. Bizim derdimiz devrisabık yaratmak değil. Bizim derdimiz intikam almak değil. Sayın Erdoğan’ın üç dönemi vardı. Çıraklık dönemi vardı. Kalfalık dönemi vardı. Ustalık dönemi vardı, kendi tabiriyle. Şimdi Sayın Erdoğan gönül huzuruyla emeklilik dönemine geçebilir. Derdimiz bu, emeklilik dönemine geçsin. Metal yorgunluğu değil, metal paslanması o. Metal paslanmış artık. Bu dikiş tutmaz. Burada bir yenileşmeye ihtiyacı var. Türkiye’nin yeni vizyoner bir anlayışa, yeni bir isme, yeni bir bakış açısına, demokrasiye, hukuk devletine özgürlüklere kavuşması lazım. Türkiye’nin burada ekonomisini düzeltecek, eğitimini düzeltecek yeni kadrolara, yeni heyecanlara ihtiyaç var. Umutları tazelemeye ihtiyaç var. Ben sokakta bunu görüyorum. Sayın Erdoğan’ın da Ak Parti’nin de telaş yapmasına gerek yok. Demokrasi böyle bir şeydir. Bir gün gidersiniz, gidince dünyanın sonu gelmez. Az önce de söyledim. Devrisabık yaratmak derdinde değiliz.”

‘DÜĞME İLİKLEYEN YARGI OLMAYACAK’

İnce sözlerini şöyle sürdürdü: “Çoluk çocuğuyla torunlarıyla birlikte yaşasın. Biz bağımsız bir yargı tesis ediyoruz. Bu bağımsız yargı Sayın Erdoğan’ı da yargılamak isterse yargılar, beni de yargılamak isterse yargılar, o yargının işi. Düğme ilikleyen, ayağa kalkan bir yargı olmayacak. Bunu yaptırmayacağız. Bir bütünlük içerisinde yarışıyoruz. Sayın Kesici, Sayın Büyükerşen, Sayın Şener bunu birlikte yapıyoruz, birlikte başarıyoruz. Daha yeni isimler olacak. Arkadaşlarımı yıpratmasınlar, haklarında kötü şeyler söylemesinler diye şimdi platformlara çıkartmıyoruz. İleriki günlerde, çok çeşitli arkadaşlarımız, çok farklı kesimlerde arkadaşlarımız o platformlarda desteklerini açıklayacaklar. Bunu kazanacağız, kuşkumuz yok.”

İnce, ikinci tura siz kalırsanız, Demirtaş’tan sizi destekleyeceği yönünde bir hava edindiniz mi sorusuna, “Ben birinci turda seçimi kazanacağım, buna inanıyorum. Sayın Karamollaoğlu’na da, sayın Akşener’e de, sayın Demirtaş’a da başarılar diledim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER