AP Başkanı: Türkiye'nin şartları yerine getirmesi zor

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, parlamentonun şartlar yerine getirilmeden vize serbestisini ele almasının söz konusu olmayacağını söyledi.

AP Başkanı: Türkiye'nin şartları yerine getirmesi zor

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Deutschlandfunk’a yaptığı açıklamada, Türkiye’ye Haziran ayında vize serbestisi sağlanması yönündeki beklentiye dair konuştu.

Türkiye’nin henüz gerekli şartları yerine getirmediğini belirten AP Başkanı Martin Schulz,  şartlar yerine getirilmeden parlamentonun konuyu ele almasının söz konusu olmayacağını açıkladı. Schulz, bu nedenle kendisinin konuyu komisyona havale etmediğini de söyledi.

Schulz, Türkiye’nin istenilen değişiklikleri henüz ele almadığına vurgu yaparak, “Ben Türkiye’nin bunu yapabileceğini göremiyorum” dedi.

Türkiye’nin vize serbestisi için gerekli 72 şartın, aralarında terör yasası ve kişisel bilgiler konusundaki düzenlemelerin de yer aldığı beşini yerine getirmediğini belirten Martin Schulz, Türkiye’nin bu konuları ne zaman parlamentoda ele alacağına karar vermesi gerektiğine vurgu yaptı.

Schulz, “Biz de ancak o zaman hareket planımızı buna nasıl adapte edebileceğimizi düşünebiliriz” dedi.

AP Başkanı Schulz, Ekim ayında onayın çıkması için Türkiye’nin şimdiden parlamentoda konuyu ele almaya başlaması gerektiğini de söyledi.

Türkiye’nin anlaşmazlık neticesinde Avrupa’ya sığınmacıların gitmesine izin vereceğini düşünmediğini de kaydeden Schulz, iki taraf arasında kapsamlı bir anlaşma yapıldığını ve bunun basitçe iptal edilemeyeceğini hatırlattı.

Schulz, Türkiye’nin de böyle bir politika izleyeceğini sanmadığını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER