Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kürtçe dersi

Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde, tıp fakültesi öğrencileri için seçmeli Kürtçe dersi veriliyor. Amaç, hasta-hekim ilişkisini güçlendirmek

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kürtçe dersi

Doğu illerinde hastaların Kürtçe, hekimin ise Türkçe dışında dil bilmeyişi sıkıntıya neden oluyor. Diyarbakır Dicle Üniversitesi yönetimi dil sorununun çözümü için, doktor adaylarına Kürtçe öğretmeye başladı. Seçmeli Kürtçe dersine ilginin yoğun olduğu belirtiliyor.

Al Jazeera'den Mahmut Bozarslan'ın haberine göre; Diyarbakır Dicle Üniversitesi doktor ve hastalar arasındaki dil sorununu çözmek için seçmeli Kürtçe dersi vermeye başladı. 20 kişilik sınıftaki sıralar tamamen dolu. Kürtçe derse ilginin yoğun olduğu  20 kişilik sınıfın dolu olmasından anlaşılıyor. Sınıftakiler tıp fakültesinin değişik sınıflarında okuyor. Öğrencilerin ortak özelliği ise Türkiye’nin resmi olarak ilk Kürtçe dersi alan tıp öğrencileri olmaları.

Kürtçeyi öğrenme amaçları ‘Hasta hekim iletişim becerileri’ni geliştirmek. Hekim adayları mesleğe başladıkları zaman, Türkçe bilmeyen hastalarıyla iletişim kurabilmek için şimdiden Kürtçe öğrenmeye çalışıyor.

AMAÇ KOLAY İLETİŞİM

1.sınıf öğrencisi Mehmet Can Çepik, aslen Şanlıurfalı Kürt bir ailenin çocuğu. Evde konuşulmadığı için Kürtçe öğrenememiş. Şimdi hastalarıyla doğrudan iletişim kurmak için Kürtçe öğrendiğini söyleyip ekliyor: ”Eğer bir kaç kelime öğrenebilirsem ki zaten öğrenebiliyorum, ileride hastalara yardımcı olabilirim. Aracı olmadan direk konuşabileceğiz. Başkasına anlatmak zorunda kalmayacak direkt doktora anlatacak, böyle olunca hasta da mutlu olur, biz de onlara yardımcı olduğumuz için mutlu oluruz.”

4.sınıf öğrencisi Mehmet Şirin Taşkın ise, artık stajyer hekim. Eğitim sırasında hasta muayenesi yapıyor. Taşkın, iletişimde dilin önemli bir faktör olduğuna dikkat çekiyor. “Kürtçe biliyorum aslında ama geliştirmek için geliyorum. Tam olarak şikayetini anlatması lazım. Bunun için dil şart. Üçüncü kişi araya girdiği zaman hasta kendini tam olarak anlatamıyor. Utanabiliyor. Bu yüzden kesinlikle aynı dili konuşmanız lazım. Geçenlerde Arapça konuşan bir hasta geldi, ben Arapça bilmiyorum, adam Türkçe ya da Kürtçe bilmiyor. Tercüman bulamadık, birbirimizden bir şey anlamadan adam gitti”

Seçmeli Kürtçe dersini 139 öğrencinin tercih ettiği belirtiliyor. İlginin yoğun olması nedeniyle öğrenciler gruplar halinde derslere alınıyor. Her grup haftada bir saat ders alıyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2014, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER