Altında düşüş devam edecek

Yabancı ekonomistler yatırımcılar için altına hücum devrinin sonuna gelinmiş olabileceği görüşünde.

Altında düşüş devam edecek

ABD ekonomisinin, Fed'in varlık  alımlarını azaltmaya devam etmesini destekleyecek kadar güçlü olduğu yönündeki  beklentilerle altın düşüşünü sürdürürken, yabancı ekonomistler yatırımcılar için  altına hücum devrinin sonuna gelinmiş olabileceğini öngördü.

''CİDDİ DÜŞÜŞLERİN OLMASI OLASI''


Altın fiyatlarının seyrine ilişkin soruları  yanıtlayan uluslararası emtia piyasalarını yakından takip eden Duke Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Profesörü Campbell R. Harvey,"ABD'de ekonomik iyileşme ile güven  ortamının artarak devam etmesi altında daha önce görülen fiyat artışlarının temel  dayanağı olan korkuyu ortadan kaldırıyor.Altın geçen yıl itibariyle  yüzde 28 oranında değer kaybetti. Ben altının yükselmesi ihtimalini çok küçük  görüyorum. Altın fiyatlarında ciddi düşüşlerin yaşanması çok daha olası"  ifadelerini kullandı.

''BİN DOLARIN ALTINA İNEBİLİR''


 Altın fiyatlarının ve ABD faiz oranlarının yakın bir korelasyon  içerisinde ilerlediğini belirten Harvey, şunları kaydetti:   "Son verileri ışığında hali hazırda yüzde 3 seviyesinde olan ABD faiz  oranının yüzde 4 seviyesine çıkması olasılığı var. Bu gerçekleşirse altın  fiyatlarının 1000 dolar seviyesinin altına indiğini görebiliriz. ABD faizlerinin  artışı ekonomik gücün arttığını gösteren temel göstergelerden biri. İnsanların  ekonomik ortamla ilgili endişeleri azaldıkça, altın düşüşünü sürdürecektir. Altın  talebinde en büyük iki ülkeden biri olan Hindistan'da geçen yıl itibariyle altın  ticaretine kısıtlama getirilmesi altın fiyatlarının düşük seyir izlemesinde  ağırlıklı olarak etkili oldu. Çin bütün emtia varlıklarının fiyat performansını  etkileyebilecek güce sahip. Çin ekonomisindeki düşük büyüme göstergeleri altın  talebini de olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca 2014 yılında Hindistan'ın  ekonomik büyümesinin yavaşlaması bekleniyor."

''ALTINDA TREND DÜŞÜŞTE''

 Johns Hopkins Üniversitesi'nden ekonomist Steve Hanke de altında  trendin aşağı yönlü olduğunu belirterek, yılın ilk gününde altın fiyatlarının bir  miktar artış gösterdiğini, trendin düşüş yönünde olduğunu belirtti.  ABD Merkez Bankası Fed'in 85 milyar dolar değerinde aylık tahvil alım  programını azaltma yönünde adım atması, ABD'deki mevcut ekonomik verilerin tahvil  alımının azaltılmasındaki hızı da belirleyebileceği yönündeki beklenti, altın  fiyatlarının da düşüş trendini sürdürmesine neden oluyor.

DÜNYA ALTIN KONSEYİ OLUMLU

Dünya Altın Konsey'inin Londra merkezi ise altın piyasasında talep görünümüne ilişkin daha olumlu görüşlere  sahip olduklarını belirterek, şu açıklamayı yaptı: "Geçen yıl itibariyle altın piyasasında Batı'dan Doğu'ya doğru talep  kaymasını gözlemledik. Hindistan hükümetinin cari açığını kontrol altına almak  için kısıtlaması altın piyasasında ciddi etki yarattı.  Çin'de ise halen  insanların altınla yeni yükselen bir sınıfın olması sebebiyle duygusal bir bağ  var. Bu yüzden son  yıllarda Çin'de altın talebinde ciddi artış görüldü. Çin'deki  orta sınıfın altın talebi 2014'te güçlü seyretmeye devam edecektir." 

Duke Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Profesörü Harvey: "Altın fiyatlarında ciddi düşüşlerin yaşanması çok daha olası" 

Ekonomist Hanke: "Altında trend aşağı yönlü" / Enson Haber

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2014, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER