Kışanak: 'Kürtler Cenevre'ye gitmezse sorumlusu AKP'dir'

Amed’te düzenlenen "Rojava halkı Cenevre 2 çözüm toplantısına siyasi statüleriyle katılmalıdır" mitinginde konuşan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, “PYD her gün diplomatik görüşmeler yapıyor.

Kışanak: 'Kürtler Cenevre'ye gitmezse sorumlusu AKP'dir'
Amed’te düzenlenen "Rojava halkı Cenevre 2 çözüm toplantısına siyasi statüleriyle katılmalıdır" mitinginde konuşan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, “PYD her gün diplomatik görüşmeler yapıyor. Ama arkasından hemen Davutoğlu hemen arkasından geziyor ve Kürtleri çağırmayın diyor. Cenevre toplantısına Kürtler katılamazsa bunun sorumlusu AKP’dir. Bunun hesabını AKP’den halk sorar”dedi.


BDP il örgütü tarafından düzenlenen "Rojava halkı Cenevre 2 çözüm toplantısına siyasi statüleriyle katılmalıdır" sloganı ile bir miting düzenledi. İstasyon meydanında binlerce kişinin katılımı ile yapılan mitingde Rojava için özgürlük istendi.

Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan mitingin açılış konuşmasını tertip komitesi üyesi Ömer Güler, Kürtçe yaptığı konuşmada, Rojava için bir araya gelen Amedlilere teşekkür etti. Rojavanın özgürlüğü için çalışacaklarını söyleyen Güler, “Kürtler 4 parçada özgür olana kadar ve sayın Öcalan özgür olana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

'ROJAVA ÖCALAN'IN DEVRİMİDİR'

Ardından konuşan BDP Amed İl Eş başkanı Zübeyde Zümrüt ise, mitingin Rojava Kürtlerin Cenevre toplantısına katılması gerektiğini belirterek, “Rojavanın özgürlüğü için burada toplanan herkesi selamlıyorum. Kürtlerin mutlaka cenevreye katılması gerekir. Lozan Kürdistan’ı 4 parçaya böldü. Ancak Kürtler 4 parça için tek vücut olacak. Kürtlerin statüye kavuşmasını istemeyenler bunun için engel olmaya çalışıyor. Lozan’da Kürtler olmamıştır. Kürtlerin artık kendi örgütlülüğünü kurmalıdır. Artık kimse Kürtlerin karşısında duramaz.

Rojava Kürt halkının devrimidir, sayın Öcalan’ın devrimidir. Kimse bu devrime el uzatamaz. Rojava devriminin en büyük nedeni Öcalan’ın felsefesi ve ideolojisidir” şeklinde konuştu.

‘MÜCADELE ETMEDEN ÖZGÜRLÜK GELMEZ’

BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım da konuşmasında, “Bizim davamız onur, gerçeklik, insanlık davasıdır. İnsan kendi haklarını elde etmediyse insanlık sıfatından da uzaklaşır. Kürtler onur için çok bedel verdi. Kürtler hiçbir zaman baskılar karşısında boyun eğmedi. Kürtler olmadan Ortadoğu’da çözüm olamaz" dedi.

Ortadoğu'da tarihi bir oyunun oynanmak istediğini ve Kürtlerin artık kendi iradeleri ve kimlikleri olmadan hiçbir çözümü kabul etmeyeceğini söyledi. Kürtler en doğal haklarını bugüne kadar elde edemediğini belirten Yıldırım, "Mücadele edilmeden hiçbir halk özgür olamaz. Bizler Kürt halkı olarak kendi özgürlüğümüzü ve Önderliğimizin özgürlüğünü elde edeceğiz. Rojava’daki devrim dört parçanın devrimidir. Bizler Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın paradigması ile sadece Kürt halkının değil, tüm Ortadoğu’nun özgür olmasını hedefliyoruz. Bedeli ne olursa olsun özgürlük için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Yakında seçimlerin olacağını hatırlatan Yıldırım şunları belirtti: “Tüm Kürtlerin el ele vererek süreci güçlendirmesi lazım. Kürtler birliklerini kurmaları halinde bu birliğin Rojava için güçlü bir destek olur. Özgürlük hakkımızdır, hakkımızı alacağız.”

‘KÜRTLER KİMSEDEN KORKMAZ’

Alkışlar eşliğinde platforma çağrılan BDP Amed Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Fırat Anlı da, “Tutuklu vekillerimiz sizlerin mücadelesi ile özgürlüklerine kavuştu. Buradan tüm tutsaklara selamlarımı iletiyorum. Amed halkının günlündeki milletvekili olan Hatip Dicle’ye selam olsun. En büyük selamı da İmralı’da bulunan Sayın Öcalan’a gönderiyorum. Kürt halkı olarak sürece sonuna kadar destek vereceğiz. Dört parçadaki Kürtlere ve Rojava‘ya selamlarımızı iletiyorum. Rojava’nın özgürlüğü Kürdistan’ın özgürlüğüdür. Rojavanın özgürlüğü kadın özgürlüğüdür. Kürt halkına dönük hiçbir baskı politikası Kürtleri sinderemez. Önceleri derlerdi ki Kürtler korkaktır. Sizlere soruyorum, korkan kimse var mı? Bizler hiç kimseden korkmayız ve Kürtleri kimse kandıramaz. Buradan taleplerimizi haykıralım ki, Paris, Washington ve Cenevre sesimizi duysun” dedi.

‘KİMSENİN MALINDA MÜLKÜNDE GÖZÜMÜZ YOK’

Onurlu ve kadim halkının var oldukça Kürt halkının kendi mücadelesine sahip çıktıkça hiç kimsenin amaçlarından çaldıramayacaklarını 

söyleyen Anlı şunları ifade etti: “Bu kutsal meydandan uluslararası güçlere sesleniyoruz. Sakın yanlış yapmayın. Kürtlerin kaderini masa başında bozmanıza izin vermeyeceğiz. Rojava kendi geleceğini inşa ediyor. Buna herkes saygı duymalı. Herkese sesleniyoruz Londra’da, Şam’da bulunanlar bizi iyi dinlesinler. Bizler halkların bir arada yaşamasından yanayız. Kimsenin malında mülkünde gözümüz yok. Kimsenin hakkı da malımızda mülkümüzde gözü olmasın diyoruz.”

‘BELEDİYELER DÜŞMAN ELİNE GEÇMESİN’

Yerel seçimler için bir şey demeyeceklerini belirten Anlı, “Kendimizi Amed halkına emanet ediyoruz. Biz bu halkın evladı olmaktan büyük bir şeref duyuyoruz. Şu sözü veriyoruz, size sonuna kadar layık olacağız. Siyasetimizde ve mücadelemizi daha üst noktaya taşıyacağız. 

Birileri bu halkı tanımıyor olabilir ama şunu unutmayalım, bizler belediye yokken de bu meydandaydık. Bizler vekillerimiz cezaevindeyken de bu meydanlardaydık. Belediyeler asla bir amaç değil, araçtır. Halkın iyi hizmet alması için bir araçtır. Umarım belediyeler düşmanın eline geçmez. Dört parçaya selamlarımı iletiyorum” dedi.

BDP Amed Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gülten Kışanak ise, Amed'in tüm Kürt halkının ve Kürdistan’ın ve direnişin kalbini olduğunu belirterek şunları söyledi: "Yıllardır bu meydanda sayın Öcalan’a olan sevginizi dile getiriyorsunuz. Umut ediyoruz ki, bu hasret artık sona ersin. Amed Kürt halkı önderi sayın Öcalan ile buluşsun. Bu mitingi Rojava halkının özgürlüğü için yapıyoruz. Rojava’da halkımızın kimliğini yok saydılar, ama halkımız örgütlendi ve son 3 yıldır, bir devrim yaratıyor. Buradan Rojava devrimini selamlıyoruz. Halkımız 7’den 70’e kadını ve erkeği ile ülkesini savundu. Bir halk olarak kendisine özerk bir yönetim imkanı yarattı. Sizlerin huzurunda Rojava devriminde emek veren, direnen ve şehit düşen tüm Rojava devrimcilerini buradan saygı ile selamlıyorum. Bizler ve tüm dünya bir halkın öz savunmasının ne kadar önemli olduğuna tanıklık etti. Tüm dünya gördü ki, Kürt halkı kendisini savunabilecek ve koruyabilecek güçtedir. Rojava halkı kendi özgürlüklerini ve anayasasını oluşturdu. Suriye ve Ortadoğu’nun kurtuluşunu örnek alın. Suriye’de yıllardır korkunç bir savaş yaşanıyor. Yaktılar, yıktılar ve bombaladılar. 

Kürt halkının demokratik felsefesi sayesinde Suriye’de yakılmamış bir tek Rojava Kürdistan’ı kaldı. Diyoruz ki bunu örnek alın. Bugün Cenevre’de toplantı yapacaklar ve Suriye’nin geleceğini tartışacaklar. Gözünün önünde bir devrim var, Suriye’ye özgürlük istiyorsanız önce Kürtleri çağırıp dinleyeceksiniz. Yüksek Kürt Konseyi’ni kabul edin, size nasıl bir ülke kurulacağını göstersinler.” 

‘SORUMLUSU AKP OLUR’

Toplantıya 4 gün kalmasına rağmen Kürtlerin hala davet edilmediğini hatırlatan Kışanak," Dünyanın egemen güçleri Ortadoğu’yu kan gölüne çevirdiler. Yüzyıldır Ortadoğu barış ve huzur yüzü görmedi. İşte artık bu cetvelle çizilen bu suni sınırlar anlamını yitirmiştir. 

Ortadoğu’da demokratik bir yapı inşa edilecek. Kürt halkı 21. yüzyılda özgürlüğünü alacaktır. Bunun önüne hiç kimse geçemez. Ey Avrupa ülkeleri, ey BM, artık Kürt halkının iradesini kabul edin ve çözüm arayışına gidin. Bunu yaparsanız tüm insanlık kazanacak. Aksini Kürt halkına dayatamazsınız. Kabul etseniz de etmeniz de Rojava’da özerk demokratik Kürdistan kuruldu. Mayınlar, tuzaklar kurabilirsiniz, ama Kürt halkının yüreğini bölemezsiniz. 4 parça bir bütündür. Bu nedenle bugün artık Kuzey Kürdistan’da bize düşen görev yek vücut olmaktır. Rojava devrimine en güçlü devrimi sunmalıyız. Eğer Kürt halkı onurlu bir yaşamda almalıdır diyorsak, bugün yapmamız gereken Rojava’da halkımızın yürüttüğü mücadelenin arkasında saf tutmaktır. Değerli halkımız tüm Kürdistan halkına sesleniyorum. Bu bir siyasi partinin konusu değildir. Bir halkın geleceğini ilgilendiren davadır. Bu davaya hep birlikte sahip çıkalım. Biz bu siyasi kültüre sahibiz. Kürt halkının ulusal davası onurdur. Türkiye’nin de AKP’nin de yaklaşımını doğru bulmuyoruz. PYD her gün diplomatik görüşmeler yapıyor. 

Ama arkasından hemen Davutoğlu hemen arkasından geziyor ve Kürtleri çağırmayın diyor. Cenevre toplantısına Kürtler katılamazsa bunun sorumlusu AKP’dir. Bunun hesabını AKP’den halk sorar. Her gün TIR’lar yakalanıyor, içinde roketler ve silahlar var. Bunları halkımıza saldırmak için çetelere gönderiyorlar. Daha bugüne kadar Türkiye’nin ve BM’nin tek pir paket gıdası gitmemiştir.

Ama çetelere her türlü yardımı yapanlar, sınırları da halkımızın üzerine kapatıyorlar. Bunların hesaplarını soracağız. Gittikleri her sokakta bunu sorun onlara. 

Rojava'da halkımızı boğmaya çalışırken, burada hangi yüzle çalışıyorsunuz demeliyiz. Kürdistan’ın kalbinden sesleniyoruz. Bizler Lozan’ın acısını yaşıyoruz. Dilimizi yasakladırlar ve o zaman Lozan görüşmeleri yaparken 2 işbirlikçi götürüp yaptılar. Bunun acısını derinden yaşamış bir halk olarak iyi biliyoruz. Şey Sait’ten, Ağrı’daki katliamlardan biliyoruz. Cenevre’yi Lozan yapamazsınız. Halkımızı inkar edemezsiniz. Buna asla izin vermeyeceğiz. Bu sadece bir mitingle çözülecek bir dava değil. Bütün konuşmalarınız Rojava için olsun, her dakika her saniye rojava devrimini his ederek yaşayalım” şeklinde konuştu.

Rojava devrimine verebilecek en büyük destek, öz yönetimimizi inşa etmektir diyen Kışanak,”Bizler öz yönetimle özgür kimliğe doğru bu seçimlerde başlatırsak, Rojava devrimi de sonsuza dek yaşayacaktır. Rojava devrimini selamlıyorum’’ şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından BDP’li vekiller ve belediye başkan adayları toplu olarak halkı selamladı. Selamlamanın ardından miting sona erdi. / anf

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2014, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER