12 Eylül Darbesine İlk Davayı Açan Savcı Kayasu Hayatını Kaybetti

Eski Adana Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu, 12 Eylül darbecilerinin yargılanması için ilk önce vatandaş olarak dilekçe vermiş, daha sonra Kenan Evren ve diğer generaller hakkında iddianame hazırlamış bu nedenle meslekten ihraç edilmişti.

12 Eylül Darbesine İlk Davayı Açan Savcı Kayasu Hayatını Kaybetti
 12 Eylül darbe yöneticileri ve Kenan Evren hakkında ilk davayı açan eski Adana Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu hayatını kaybetti.

Kayasu’nun cenazesi pazar günü Şakirin Camii’nde öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

1952 Denizli, Babadağ doğumlu olan Kayasu, bir süredir karaciğer kanseri nedeniyle tedavi görüyordu.

İlk görev yeri Çamlıhemşin'di. Daha sonra sırasıyla Oğuzeli, Iğdır, Adıyaman, Ödemiş ve Adana’da görev yaptı.

Evren ve diğer darbecilerin yargılanması için Ağustos 1999'da bir vatandaş olarak dilekçe verdi.

İddianame sonrası açığa alındı

28 Mart 2000 tarihinde, Adana Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaparken, 1980 darbesini gerçekleştiren Kenan Evren hakkında darbe yapmak suçundan iddianame hazırladı. Bu nedenle önce açığa alındı, daha sonra da meslekten ihraç edildi ve hakkında dava açıldı.

1 yıl hapis cezası aldı

Yargıtay 9. Ceza Dairesi 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren hakkında idam istemiyle iddianame hazırlayan ve sonra görevinden uzaklaştırılan Adana eski Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu 'yu, "görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle" 2001 yılının Nisan ayında 1 yıl hapis cezasına mahkum etti.

9. Ceza Dairesi, Kayasu'ya verdiği 1 yıllık hapis cezasını, önce 10 ay hapis cezasına indirdi, sonra da 988 milyon lira para cezasına çevirdi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi,  ayrıca Kayasu'ya verilen para ve üç ay süreyle memuriyetten men cezalarını da erteledi.

AİHM'de kazandı

Kayasu bunun üzerine emeklilik hakkını elde ettiği için emekliliğini talep etti ve emekli oldu. Meslekten ihraç kararını AİHM'e taşıdı.

13 Kasım 2008’de AİHM’deki davayı kazandı. Mahkeme Kayasu'nun "ifade özgürlüğünü kısıtladığı" için Türkiye'yi 41 bin avro (dönemin kuruyla yaklaşık 82 bin YTL) tazminata mahkum etti.

Kayasu Haziran 2009 tarihinde bianet'e yaptığı açıklamada 12 Eylül darbecilerinin yargılanması için 12 Eylül 2010’da zamanaşımı dolacağını belirterek “İddianamem hazır, görev bekliyorum” demişti.

Baro avukatlık talebini reddetti, o yılmadı

Daha sonrasında avukatlık yapmak isteyen Kayasu’nun talebi İstanbul Barosu tarafından reddedildi. Barolar Birliğine yaptığı itiraz sonucu İstanbul Barosu levhasına kayıt oldu.

İki kitap yazdı

Kayasu 12 Eylül Darbesi'ni yargılamak istemesinin ardından başından geçenleri Chiviyazıları Yayınevi'nin yayımladığı "Günaydın Savcı Bey" ve Metropol Yayınları'nca çıkarılan "10. Köyün Savcısı" kitaplarında anlattı.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER