7 Haziran seçimlerinde AKPM'den 60 parlamenter görevli

AKPM, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak genel seçimleri denetlemek için 60 parlamenter görevlendirdi.

7 Haziran seçimlerinde AKPM'den 60 parlamenter görevli

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Türkiye’de 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak genel seçimleri denetlemek için 60 parlamenter görevlendirdi.

Parlamenterlerden oluşan heyet, seçimi öncesi Türkiye’deki ortamı ve seçimlerin Avrupa Konseyi, AİHS, AGİT, BM vb. uluslararası normlara uygunluğunu irdelemek için 4-7 Mayıs günlerinde Ankara ve pek çok yerde incelemede bulunacak.

Heyet, Mayıs’ın ilk haftası yapacağı ön ziyaret ve seçim süresince onlarca şehirde düzenleyeceği ziyaretlerden edindiği izlenimlerini kamuoyuna ve Avrupa Konseyi ile uluslararası kurumlara sunacak.

AKPM Başkanı: Seçim barajı adil değil

Fırat Haber Ajansı’na (ANF) açıklama yapan AKPM Başkanı Anne Brasseur, Ankara’da gerçekleştirdiği iki hafta önceki ziyaretinde de Türkiye’deki yüzde 10 seçim barajını eleştirdiklerini söyledi.

Barajın kabul edilmez derecede çok yüksek oluşundan dolayı adil olmadığını, AKPM olarak bu yönlü endişelerini beyan ettiklerini ve barajın düşürülmesi gerektiğini görüşmelerde vurguladıklarını belirten Brasseur, Ankara’da Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile yaptıkları görüşmelerde de Kürt meselesinin Türkiye’nin çözüm bekleyen en büyük meselerinden olduğunu dile getirdiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2015, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER