'ABD'yle IŞİD'e operasyon yapacağız' açıklamasına yalanlama

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Türkiye ve ABD’nin IŞİD’e karşı “Yakında kapsamlı operasyonları başlatacağız” açıklamasına ABD’den yalanlama geldi.

'ABD'yle IŞİD'e operasyon yapacağız' açıklamasına yalanlama

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest’a, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sözcü Earnest’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “ABD ile IŞİD’e karşı operasyonlara ilişkin anlaşmanın teknik müzakerelerinin tamamlandığı ve yakın zamanda kapsamlı operasyonların başlayacağına” dair sözleri soruldu.

“Şu anda iki ülke arasındaki herhangi bir anlaşmayı teyit edemem” ifadesini kullanan Earnest, ABD’li ve Türkiyeli yetkililerin, IŞİD’in gücünün azaltılması ve tamamen yok edilmesi stratejisinin uygulanmasında, iki ülkenin işbirliğini nasıl derinleştireceklerine dair istişarelerde bulunduklarını hatırlattı.

Bu görüşmelerin, Türkiye’deki hava üslerinin IŞİD’e karşı hava saldırıları için ABD ve diğer koalisyon güçlerine açılması yönündeki esas anlaşmanın parçası olmanın ötesine geçtiğini dile getiren Earnest, Türkiye ile bu konudaki işbirliklerini derinleştirme ile Türkiye’nin Suriye sınırı boyunca güvenlik durumunu geliştirme noktasındaki görüşmelere devam edeceklerini de söyledi.

Earnest, bu sözlerinin, Çavuşoğlu’nun açıklamasıyla “çelişip çelişmediğine” yönelik soru üzerine, “Dışişleri Bakanı’nın (Çavuşoğlu’nun) söyledikleriyle çelişmiyorum. Sadece, bu görüşmelerin devam ettiğini belirtiyorum ve IŞİD ile mücadele çabalarında ABD ve Türkiye arasındaki işbirliğini derinleştiren anlaşmalarla ilgileniyoruz. Ancak, şu noktada bu görüşmelerin sonuçlarını teyit edemem” diye konuştu.

Earnest, gazetecilere, Türkiye’nin IŞİD’e karşı hava saldırılarına ilişkin, “Türkler, ne tür bir askeri eylemde bulunacaklarına kendileri karar verecek” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu ne demişti?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Reuters’e verdiğ söyleşide, Ankara ile Washington arasındaki görüşmelerin dün sonuçlandığını, harekatlara Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün gibi bölgesel güçlerin yanısıra Britanya ve Fransa’nın da katılabileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2015, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER