AİHM'den Türkiye'ye sanatçı Ferhat Tunç cezası

AİHM’den Türkiye’ye Ferhat Tunç cezası

AİHM'den Türkiye'ye sanatçı Ferhat Tunç cezası
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Demokratik Halkın Partisi’nin (DEHAP) düzenlediği bir konser öncesi yaptığı konuşma nedeniyle para cezasına mahkum edilen Sanatçı Ferhat Tunç’un Türkiye’de adil yargılanmadığı gibi ifade özgürlüğü hakkının da çiğnendiğine hükmetti.


Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 6 ve 10. maddelerinin ihlal edildiğine kanaat getiren AİHM, bugün (10 Şubat) duyurduğu kararında Türkiye’nin sanatçıya, 3 bin 250 Avro manevi tazminat ve bin Avro da mahkeme gideri olmak üzere toplam 4 bin 250 Avro (yaklaşık 12 bin TL) ödemesine hükmetti.

AİHM’in özet kararında, Tunç’un Kürt olduğu için ayrımcılığa uğradığı şikayetine dair bir açıklama bulunmuyor.

“İfade özgürlüğüm ihlal edildi, ayrımcılığa uğradım”

Tunç, 4 Ağustos 2003 tarihinde konser öncesi Türkiye’nin özgür ve demokratik olmadığını ifade ederek Kürt hareketine desteğini dile getirmişti. Polisin konser sırasında sözleri tutanağa geçirmesi sonucu Tunç hakkında, konuşmayla Valiliğin konser izin kapsamının aşıldığı ileri sürülerek dava açılmıştı.

Asliye Ceza Mahkemesi’nin para cezasına mahkum ettiği sanatçı, 8 Aralık 2003’te kararı hem temyiz etti hem de duruşma istedi. 30 Mart 2004 tarihinde mahkeme, her iki talebi de geri çevirince Tunç’un tek çaresi AİHM’e başvurmak oldu.

AİHM’den üç ayda 28 bin 800 avro

26 Ocak’ta yayınlanan BİA Medya Gözlem Raporu, 2014’ün Ekim, Kasım ve Aralık aylarında AİHM’in Türkiye’yi ifade özgürlüğünü ihlalden ve bu dosyalarda adil yargılama yapmamaktan toplam 28 bin 800 avro (yaklaşık 83 bin 520 TL) maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum ettiğini ortaya koymuştu.

Bir dava da Munzur konser mesajına

Hakkında bugüne kadar birçok dava açılan Tunç, son olarak, 2012’de bir kez daha kovuşturmalık oldu.

Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne katılan sanatçının, konser sırasında söylediği sözler "örgüt propagandası" suçlamasına dayanak yapıldı. Sanatçı, “Malatya’da kurdukları özel yetkili mahkemeler Dersim’i yargılama mahkemelerine dönüştü. 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi 37’de Seyit Rıza ve arkadaşlarını yargılayıp idama götüren mahkemeler gibi çalışıyor... Değerli arkadaşlar, seçim döneminde yaptığım tüm konuşmalarım ne yazık ki bu özel yetkili savcılar ve mahkemeler tarafından yargılama konusu haline getirildi" demişti.

Üç yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Tunç, bunun için İstanbul Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı’na talimatla ifade vermişti. / Bianet

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2015, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.