AYM'den dini nikah kararı

AYM, resmi nikâh olmadan dini nikâh kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası veren maddeyle ilgili başvuruyu önceki gün gündemine aldı ve esastan görüştü. AYM, hapis cezasını oy çokluğu ile iptal etti.

AYM'den dini nikah kararı

Erzurum Pasinler Sulh Ceza Mahkemesi, resmi nikahtan önce dini tören yapan sanık çiftin davasıyla ilgili olarak, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “Birden çok evlilik, hileli evlenme, dinsel tören” başlıklı 230’uncu maddesinin 5 ve 6’ncı fıkraların iptali için geçen yıl Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

Anayasa Mahkemesi (AYM), resmi nikah olmadan dini nikah kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası veren maddeyle ilgili başvuruyu önceki gün gündemine aldı ve esastan görüştü. Hüriyet gazetesinden Oya Armutçu’nun haberine göre, AYM Genel Kurulu, hapis cezasını oy çokluğu ile iptal etti.

İptal yönünde oy kullanan AYM üyeleri, nikahsız birlikte yaşayanlara TCK’da herhangi bir ceza öngörülmezken, resmi nikah yaptırmadan dini nikah kıyanlara hapis cezası öngörülmesinin Anayasa’nın 10’uncu maddesi, kanun önünde dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin herkesin eşit olduğu ilkesine aykırı olduğunu savunarak, düzenlemenin din ve vicdan özgürlüğü, özel hayatın korunması ilkelerine aykırı olduğunu da ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER