Can Dündar'dan “Neden yayınlıyoruz“ açıklaması

Cumhuriyet Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Can Dündar Adana’da ve Hatay’da durdurulan MİT TIR’larında yapılan aramanın görüntülerini neden yayınladıklarını açıkladı. Dündar, “Bir gazetenin, bir gazetecinin görevi okurunu bilgilendirmek, halkı bu tehlikeden, bu tehditlerden haberdar etmek, bu maceraya kalkışan yetkilileri ikaz etmektir” dedi.

Can Dündar'dan “Neden yayınlıyoruz“ açıklaması

Cumhuriyet Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Can Dündar Adana’da ve Hatay’da durdurulan MİT TIR’larında yapılan aramanın görüntülerini neden yayınladıklarını açıkladı. Dündar, “Bir gazetenin, bir gazetecinin görevi okurunu bilgilendirmek, halkı bu tehlikeden, bu tehditlerden haberdar etmek, bu maceraya kalkışan yetkilileri ikaz etmektir” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Can Dündar Adana’da ve Hatay’da durdurulan MİT TIR’larında yapılan aramanın görüntülerini neden yayınladıklarını açıkladı. 

Dündar, “Bir gazetenin, bir gazetecinin görevi okurunu bilgilendirmek, halkı bu tehlikeden, bu tehditlerden haberdar etmek, bu maceraya kalkışan yetkilileri ikaz etmektir. Cumhuriyet, bu sorumluluğun bilinciyle bu görüntüleri yayınlıyor” dedi.

Dündar tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Patlaması halinde bir şehri yok edecek kadar çok silah, bu ülkenin hava limanına gizlice indiriliyorsa,

“O silahlar TIR’lara yüklenip bu ülkenin şehirlerinden, topraklarından, sınırlarından geçiriliyorsa,

“O silahlar, o ülkenin bütün denetim kurumlarından, idari yetkililerinden, halkından habersizce, komşudaki bir savaşın taraflarından birine destek olmak için gönderiliyorsa,

“Gönderilen taraf, bu ülkenin sınırları içinde silahlı eylem yapmış, bu ülkeyi sık sık tehdit etmiş, vahşi bir terör örgütüyse,

“Gönderen hükümet, bu silahların mevcudiyetini ısrarla reddediyor, bu silahları durduran askeri yetkilileri görevden aldırıyor, bu silahlar hakkında soruşturma açan savcıları tutuklatıyor, yargılatıyorsa,

“Bu ülkenin halkı, bu silahlar dolayısıyla karşı karşıya olduğu riskleri bilmiyor, bu sevkiyatın hayati, siyasi, hukuki, diplomatik sonuçlarından haberdar olamıyorsa,

“Yapılan örtülü operasyon başlı başına bir suçsa ve hiçbir yasa, bir suç eylemini meşrulaştırmaya kifayet etmiyorsa,

“Bir gazetenin, bir gazetecinin görevi okurunu bilgilendirmek, halkı bu tehlikeden, bu tehditlerden haberdar etmek, bu maceraya kalkışan yetkilileri ikaz etmektir.

“Cumhuriyet, bu sorumluluğun bilinciyle bu görüntüleri yayınlıyor.”

Ne olmuştu?

Suriye’ye silah ve mühimmat taşıdığı ifade edilen TIR’lar 01 Ocak 2014’te Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde ve 19 Ocak 2014’te Adana’da durdurulmuştu.

Söz konusu TIR’larda yapılan ilk aramalarda silah ve mühimmat bulunduğu ifade edilirken Hatay ve Adana valilerinin talimatıyla aramalara devam edilmesi engellenmişti.

Adana’da TIR’ların durdurulması talimatını veren Savcı Aziz Takçı 24 Ocak 2014’te görevden alınmıştı.

Dönemin Adana Terörle Mücadele Kanunu 10. maddeyle yetkili Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman, TIR’ların aranmasını engelleyen kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmuş, daha sonra 15 Ocak 2015’te aralarında Özcan Şişman’ın da olduğu beş savcı, ”soruşturmanın selameti” gereği görevden alınmıştı.

MİT’e ait TIR’ları Adana’da durdurmakla suçlanan 13 askeri personel için de 8 Mayıs 2014’te müebbet hapis cezası istenmişti.

Soruşturma kapsamında 8 Mayıs 2015 tarihinde ise Adana eski Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, savcılar Özcan Şişman, Aziz Takçı ve Ahmet Karaca, Adana eski İl Jandarma Komutanı Özkan Çokay  “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” ve “devletin güvenliğine ve siyasal faaliyetlerine ilişkin bilgileri temin edip ifşa etmek” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Cumhuriyet Gazetesi, MİT’e ait olan TIR’lardaki havan, top ve tüfek mermisi gibi mühimmatlara ait olduğu belirtilen görüntüleri yayımlandı. Görüntülerde, TIR’larda bulunan çelik kutuların içine yerleştirilen karton kutularda ilaçlar olduğu ancak bu kutuların altına gizlenmiş havan, top ve tüfek mermileri görülüyor.

Görüntülerin yayınlanmasının ardından Gazetesi hakkında savcılık tarafından soruşturma başlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER