Binler Usta Yazar Yaşar Kemal'i Uğurladı

Yaşar Kemal’in Teşvikiye Camisi’ndeki cenaze töreninde okuyucuları Yaşar Kemal'in kitaplarını taşıdı. HDP ve CHP'den birçok siyasetçinin yanısıra Abdullah Gül ve Cemil Çiçek de cenazedeydi.

Binler Usta Yazar Yaşar Kemal'i Uğurladı
Cumartesi günü 92 yaşında hayatını kaybeden yazar Yaşar Kemal, bugün Teşvikiye Camisi’nden son yolculuğuna uğurlanıyor. Kemal'in cenazesi için öğlen namazı kılındı.

Yaşar Kemal'in alkışlarla uğurlanan cenazesi Zincirlikuyu’da toprağa verilecek. Kalabalık "İnce Memet ölmedi, kalbimizde yaşıyor", "Yaşar Kemal onurumuzdur", "Doksanında bir çınar Yaşar Kemal" sloganlarıyla Zincirlikuyu Mezarlığı'na doğru yürüyor.

Cenazeye sanat ve siyaset dünyasından birçok ismin yanısıra, Yaşar Kemal'in okuyucuları da katıldı. Birçok kişi cenazede ellerinde Yaşar Kemal kitapları taşıdı.

Cenazeye katılanlar arasında Ertuğrul Kürkçü, Orhan Miroğlu, Osman Kavala, Tuncay Özkan, Muhsin Kızılkaya, Ahmet Güneştekin, Hasan Cemal, Ufuk Uras, Cengiz Çandar, Tarık Akan, Rutkay Aziz, Lami Özgen,Alper Taş, Mustafa Denizli, Akın Birdal, Süleyman Çelebi, Selahattin Demirtaş, Şeyhmus Diken, Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ, Halit Kıvanç, Aydın Engin, Orhan Pamuk, Abdullah Gül, Orhan Gencebay, Kemal Kılıçdaroğlu, Cemil Çiçek, Kadir Topbaş, Hasip Kaplan, Mahmut Tanal, Levent Gök, Levent Tüzel, Umut Oran, Sırrı Sakık, Zeynep Tanbay, İpek Çalışlar gibi isimler yer aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de cenazeye çelenk gönderdi.

Eski cumhurbaşkanı Gül, “Kamuoyunun bilmediği başka bir şey daha var, Yaşar Kemal babamın arkadaşıydı, birlikte çalışmışlardı. Anadolu’nun bütün değerlerini taşıyan bir yazarımızdı” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP vekili Ertığrul Kürkçü de cenazeye katıldı.

Eşi Ayşe Semiha Baban, cami önünde taziyeleri kabul ediyor.

Cenazeye gelenler, ellerinde Yaşar Kemal'in kitaplarını taşıdı.

CHP İstanbul da fotoğrafta görünen afişle cenazeye katıldı.

Sevenleri, tabutun başında dua ediyor.

Yaşar Kemal'in Çukurova'dan hemşerileri de Teşvikiye Camisi'nde.

12.23’te kılınacak öğle namazının ardından saat 15.30’da "Yaşar Kemal'e Kendi Sözleriyle Veda Toplantısı" düzenlenecek. 

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2015, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER