Demirtaş: Düne göre daha iyi bir noktadayız

Çözüm sürecine ilişkin konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: “Silahsızlanma ve çatışmasızlık haliyle ilgili olumlu, umut verici gelişmeler var. Ama işin demokratikleşme ve özgürlük ayağıyla ilgili tersi gelişmeler var. Hükümetin uygulamaları maalesef ki şu anda o yönlü umut vermiyor” dedi.

Demirtaş: Düne göre daha iyi bir noktadayız

Yaşar Kemal için Teşvikiye Camisi’nde düzenlenen cenaze törenine katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, silah bırakma çağrısına ilişkin soruları yanıtladı.

Demirtaş: “Elbetteki hepimizin temel muradı, beklentisi, Türkiye’de silahların tümden devredışı kaldığı, demokratik siyasetin öne çıktığı, bütün barışçıl yöntemlerin rahatlıkla kullanılabildiği bir siyasal atmosfer arzuluyoruz, bunun için uğraşıyoruz” dedi.

Demirtaş’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Elbetteki hepimizin temel muradı, beklentisi Türkiye’de silahların tümden devre dışı kaldığı, demokratik siyasetin öne çıktığı, bütün barışçıl yöntemlerin rahatlıkla kullanılabildiği bir siyasal atmosfer arzuluyoruz, bunun için uğraşıyoruz. Geçmişe, düne göre daha iyi bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim. Toplum adına daha umutlu bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim.

“Barış dediğimiz şey elbette silahlar konuşmayacak ama her türden çatışma potansiyelinin ortadan kalktığı bir durum olarak tarif etmek lazım.

“Silahsızlanma ve çatışmasızlık haliyle ilgili olumlu, umut verici gelişmeler var. Ama işin demokratikleşme ve özgürlük ayağıyla ilgili tersi gelişmeler var. Hükümetin uygulamaları maalesef ki şu anda o yönlü umut vermiyor.

Yaşar Kemal’ın vefatı

“Cami avlusunda, yüreğiyle, kimliğiyle kişiliğiyle onuruyla bir arada duran insanları anlattı bize Yaşar Kemal. Türkiye’nin siyasette yakalayamadığı, siyaseten başaramadığı şey de tam olarak budur.

“Yani bizler yaşadığımız coğrafyanın bütün gerçekliğini kabul eden, onlara saygı duyan, bir arada özgürce, eşitçe, kardeşçe, adil bir dünyada yaşamasını kabul eden bir yerden siyaset yapmadığımız için Yaşar Kemal kadar belki başarılı olamadı hiçbir siyaset.

“Hakk’a yürüdüğü gün de Türkiye’ye büyük bir barış umudunun mesajının verildiği bir gündü. Bu da herhalde tesadüf değildi. Yaşar Kemal’e yakışan ölüm böyle bir günde olabilirdi ancak.”

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2015, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER