Emniyet: Göz yaşartıcı gazlar sağlığa zararlı değil

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Kullanılan göz yaşartıcı gazlar, uluslararası standartlarda olup, insan sağlığına zararının bulunmadığı laboratuvar raporlarıyla da belgelenmiştir” denildi.

Emniyet: Göz yaşartıcı gazlar sağlığa zararlı değil

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından “2014 yılında güvenlik güçlerince kullanılan biber gazından dolayı 8 kişinin hayatını kaybettiği, 453 kişinin de yaralandığı” yönündeki haberler ilişkin açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada kullanılan gazların insan sağlığına zararının bulunmadığı belirtildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle:

“8 Şubat 2015 tarihli bazı basın yayın organlarında yer alan, 2014 yılında güvenlik güçlerince kullanılan biber gazından dolayı 8 kişinin hayatını kaybettiği, 453 kişinin de yaralandığı iddialarına ilişkin olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

“İlgili Kanuna aykırı olarak yapılan toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kamu düzeninin bozulması, çevreye ve vatandaşlarımıza zarar verilmesi, eylemlere katılmayan vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerini engelleyen saldırı ve şiddet içermesi ve barışçıl amaç güdülmemesi nedenleriyle yapılan tüm ikaz ve uyarılara rağmen saldırgan tutum ve davranışların devam etmesi üzerine son çare olarak direnci kıracak ve şiddeti engelleyecek ölçüde kademeli olarak orantılı güç kullanılmaktadır.

“Bu güç kullanma içerisinde, göz yaşartıcı gazlar da yer almaktadır. Kullanılan göz yaşartıcı gazlar, uluslararası standartlarda olup, insan sağlığına zararının bulunmadığı laboratuvar raporlarıyla da belgelenmiştir.

“2014 yılı içerisinde, iddia edildiği gibi, güvenlik güçlerimizce kullanılan göz yaşartıcı gazdan etkilenerek hayatını kaybeden vatandaşımız bulunmamaktadır. Ancak, göz yaşartıcı gaz fişeği kapsülünün çarpması sonucu hayatını kaybetmiş olabileceği değerlendirilen 1 vatandaşımız bulunmaktadır. Konuya ilişkin yargılama süreci devam etmektedir. Ayrıca, vatandaşlarımızın gazdan etkilenerek yaralandığına ilişkin sağlık birimlerine ve Kurumumuza herhangi bir bilgi intikal etmemiştir.

“Açıklanan nedenlerle, söz konusu haberlerde yer alan göz yaşartıcı gazlarla ilgili iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2015, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER