Gaz Fişeğinden Ölen Enes Ata'nın elbiseleri imha edilmiş

Polisin, Diyarbakır'da 2006'da çıkan olaylarda ölen 8 yaşındaki Enes'in kanıt sayılan elbiselerini mahkeme kararı olmadan imha ettiği ortaya çıktı.

Gaz Fişeğinden Ölen Enes Ata'nın elbiseleri imha edilmiş
 Diyarbakır'da 2006 yılında meydana gelen olaylarda başına gaz fişeği isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden 8 yaşındaki Enes Ata'nın kanıt niteliğindeki elbiselerinin mahkeme kararı olmaksızın polis tarafından imha edildiği ortaya çıktı. 

SANIK POLİSLER KATILMADI

Diyarbakır'da, 28 Mart 2006 tarihinde çıkan olaylarda başına isabet eden gaz fişeği isabet etmesi sonucu 8 yaşındaki Enas Ata ve 14 yaşındaki Mahsun Mızrak'ın ölümüyle ilgili 3 polis memurunun yargılanmasına devam edildi. Diyarbakır 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık polis memurları H.A, N.Ö. ve B.Ö. katılmadı. 

"SOKAKLARDA ARADIM, DEVLET HASTANESİNDE BULDUM"

Duruşmada ifadesi alınan baba Selamettin Ata, oğlu Enes'in 8 yaşında olduğunu ve İlkokul 1'inci sınıfa gittiğini belirterek, şöyle dedi: "Olay tarihinde okula gitti. Daha sonra öğretmen olmadığını söyleyerek geldi. Enes ile birlikte akraba ziyaretine gittik. Ortada herhangi bir kavga, gürültü, eylem yoktu. Ancak her yer kapalıydı. Enes, benden izin alarak teyzesinin evine gitti. Teyzesini aradığımda gelmediğini söyledi. Sokaklarda aramaya başladım. Sonra teyzesi telefonla arayarak Enes'i birinin kucağında gördüğünü söyledi. Devlet Hastanesi'ne gittiğimde hastanenin etrafı kuşatılmıştı. Teşhis için benim bakamayacağımı söylediler. Savcı otopsiden sonra çıkan kurşunu göstererek, her yolun açık olduğunu söyledi."

ELBİSELERİ İMHA EDİLMİŞ

Duruşmada daha sonra söz alan Ata ailesinen avukatı Gamze Yalçın,Emniyet Müdürlüğü'nden dava dosyasına gönderilen bir imha tutanağına dikkat çekerek, "Enes'in vurulurken üzerindeki elbiseleri herhangi bir mahkeme kararı olmadan imha edilmiştir. Bu delillerin karartılması anlamına gelir. Bu konuda imha tutanağını düzenleyen kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulması gerektiğini düşünüyoruz. Sanıkların kuvvetli suç şüphesi nedeniyle tutuklanmasını talep ediyoruz" dedi. 

SANIK AVUKATLARI: TUTUKLAMA TALEBİ HUKUKA AYKIRI

Sanık avukatları ise, müvekkillerinin çıkan olaylarla bir ilgisi olmadığını savunurken, "Olayın gerçekleştiği yer ile müvekkillerimin görevli oldukları yer farklıdır. Tutuklama talepleri hukuka aykırıdır" dedi. 

TUTUKLAMA İSTEMİ REDDEDİLDİ

Duruşmada ara kararlarını açıklayan mahkeme, yeni bir kanıt olmaması nedeniyle, sanıkların tutuklanması istemini reddetti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme, Enes Ata'nın elbiselerinin imha edilmesi tutanağında imzası bulunan görevliler hakkında suç duyurusu yapılması istemini de reddederek, avukatların bunu yapabileceklerini belirtti. Mahkeme, sanık savunmalarının alınması için duruşmayı erteledi. 

İDDİANAMEDE ÖMÜR BOYU HAPİS İSTENİYOR

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, tutuksuz yargılanan polis memurları H.A, N.Ö. ve B.Ö.'nün 'Olası kast sonucu ölüme neden olmak' suçundan ömür boyu hapis cezası ile cezalandırılmaları isteniyor. / dha

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2014, 19:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER