Gösteriye katılan çocuklara ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

Mersin’de düzenlenen gösterilere katılan 15 yaşlarındaki dört çocuk hakkında ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Gösteriye katılan çocuklara ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

Mersin’de düzenlenen gösterilere katılan 15 yaşlarındaki dört çocuk hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle Mersin 3.Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) haberine göre, iddianamesini tamamlayan Cumhuriyet savcısı, dört çocuğun 26 Eylül 2014’te yapılan bir gösteriye katıldıklarını belirterek, dört çocuğun bu cezanın karşılığı olarak işledikleri “suçları” ise şöyle sıraladı:

*”Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama,

* Yakarak kamu malına zarar verme,

* Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme,

* Silahlı terör örgütüne üye olma,

* Terör örgütü propagandası yapmak,

* Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma.”

Dava dosyasında müşteki olarak Mersin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli 2 polis memuru yer aldı.

‘Ailelerden para istenmekte’

Çocuklar hakkında açılan davayı değerlendiren İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi Başkanı Ali Tanrıverdi şunları söyledi:

“15 yaşındaki dört çocuk hakkında taş attı diye, molotof attı diye ağırlaştırılmış müebbet ile yargılıyorsanız, böyle bir cezayı önüne koyuyorsanız burada ciddi bir adaletsizlik vardır” diye konuştu.

“Bir yanda adli mekanizmalar işlerken ve cezalar verilirken, yargı dışından Mersin Valiliği tarafından bu çocuklara ve ailelerine, bize göre yasal olmayan yöntemlerle çok ağır para cezaları verilmektedir.

“Son bir yılda derneğimize yapılan resmi başvuru kayıtlarına göre toplam 129 çocuk gözaltına alınmış, tutuklanmış ve çocuk mahkemeleri tarafından yargılanmıştır. Bunlardan 67 çocuk hakkındaki davalar sonuçlanmıştır.

“Devlet malına zarar verildiği gerekçesi ile ailelerden para istenmektedir. Bizim son 1 yıl içerisinde yaptığımız incelemeye göre bu ailelere toplam 1 Milyon 270 bin TL ceza kesilmiştir.”

Adana’nın Pozantı İlçesi’ndeki M Tipi Kapalı Çocuk Cezaevi’nde 3 yıl önce ortaya çıkan tecavüz, taciz ve işkence iddialarıyla ilgili cezaevi görevlileri hakkında başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı çıktığını hatırlatan Tanrıverdi, çocukların bu koşullar altında cezaevlerinde gönderilmesini de eleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 23:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.