HDP'den Özgecan Aslan için soru önergesi

HDP milletvekili Levent Tüzel, Özgecan Aslan’ın öldürülmesiyle ilgili Kadın ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi verdi.

HDP'den Özgecan Aslan için soru önergesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Mersin’in Tarsus ilçesinde öldürülen Özgecan Aslan için Meclis’e soru önergesi verdi.

Kadın ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın yanıtlaması talebiyle Meclis’e verilen soru önergesinde şunları ifade etti:

“Bu hurharca katliama 48 saat tek kelime etmeyen Hükümet yetkililerinin, kadınların öfkesinin sokağa taşması karşısında, kadına yönelik taciz, tecavüz ve katliamların münferit vakalarmış gibi  “hadım” ve “idam” tartışmalarını ülke gündemine sokmaları kabul edilemezdir.

“Özgecan Aslan dava dosyasına gizlilik konması ve davanın Baronun itirazlarına rağmen başka bir kente taşınacağı açıklamalarının daha baştan, adil yargılama ilkesine gölge düşürdüğü kadına yönelik şiddet vakalarının toplum nezdinde teşhirinin ve halkın haber alma ve basın özgürlüğünün engellendiği bir sürece dönüşmektedir.”

Tüzel, Bakan Aşnur İslam’a şu soruları sordu:

* Özgecan’ı katleden zihniyetin gerisinde, her gün televizyonlarda ‘kadın erkek eşit değildir’, ‘kadınlar iş aradığı için işsizlik artıyor’, ‘9 yaşında kız çocuğu ile evlenilebilir’, hamile kadının sokağa çıkması, kadının gülmesi terbiyesizliktir’, ‘tecavüze uğrarsa doğursun, devlet bakar’ anlayışının, kadını değil aileyi, devleti korumayı esas alan politikaların rolü olduğunu düşünüyor musunuz?

* Özgecan’ın hunharca katledilmesi dava dosyasına gizlilik konulması ve başka bir kente taşınmasına karşı Bakanlığınız bir girişimde bulunmuş mudur?

* Kadına yönelik şiddet, tecavüz ve kadın cinayeti davalarında faillere ‘haksız tahrik’, ‘iyi hal’ ve ‘pişmanlık’ indirimi uygulanarak yargı kararları erkek şiddetini önlemek yerine teşvik eder nitelikte sonuçlanmaktadır. Kadına yönelik şiddet suçlarında, ‘haksız tahrik’, ‘iyi hal’ ve ‘pişmanlık’ indirimini sona erdirecek yasal bir çalışmanız var mı?

* Kadını ikincil planda gören ve kadına yönelik cinsel şiddet ve cinayetleri olağanlaştıran zihniyetin değişmesi için TRT başta olmak üzere basın ve medya organlarında yazan, konuşan ‘dini ulema’ uzantısı kişilerin yayınlarına dair önlem almayı düşünüyor musunuz?

* Okullarda ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ derslerinin okutulması, ders kitaplarından cins ayrımcı söz, anlatı ve resimlerin ayıklanması yönünde bir çalışmanız var mı?

* Kadınların yükselen tepkisini ve halkın davaya ilgisini engellemek yerine kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve toplumsal bir aydınlanma için bir olanağa dönüştürmeyi düşünüyor musunuz? Bu konuda hükümetinize bir öneride bulunacak mısınız?

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER