HES inşaatına çığ düştü:1 ölü

Trabzon'un Çaykara İlçesi'nde yapımı devam eden Balkodu- 2 Hidroelektrik Santralı inşaat alanına çığ düştü, ilk belirlemelere göre 1 işçi ölürken, çığ altındaki 4 işçiyi kurtarma çalışması başlatıldı.

HES inşaatına çığ düştü:1 ölü
Olay, Trabzon- Bayburt sınırında bulunan bölgede Balkodu Deresi üzerine inşa edilen Balkodu- 2 Hidroelektrik Santralı şantiyesinde saat 13.00 sıralarında meydana geldi. Tepeden kopan çığ, tünel inşaatının girişinde çalışan işçilerin üzerine düştü. 

Olayın duyulması üzerie bölgeye AFAD ekipleri sevk edildi. Köylülerin de ulaştığı HES şantiyesinde çığ altındaki işçileri kurtarmak için çalışma başlatıldı.

Çaykara Kaymakamı Mustafa Gül, çığın meydana geldiği Balkodu- 2 HES inşaatında kurtarma çalışmalarının başlatıldığını söyledi. Kaymakam Gül, ilk bilgilere göre 1 işçinin öldüğünü, 4 işçiyi kurtarma çalışmasının sürdüğünü açıkladı.

Balkodu- 1 ve Balkodu- 2 Hidroelektrik Santrallarının yapımını engellemek için çevreciler uzun süre eylem yapmış, sonunda HES inşaatları başlamıştı.


VALİ OLAY YERİNE HAREKET ETTİ

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Çaykara’da HES santrali inşaatında çalışan işçilerin çığ altında kalmasıyla ilgili açıklama yaptı. HES santrali tüneli girişinde meydana gelen olay sonrasında çığ altında kalanlardan 1'inin cesedine ulaşıldığını kaydeden Vali Öz, “Çığ altında kalan diğer 4 vatandaşımızın da kurtarılması çalışmalarını şirket çalışanları kendi gayretleriyle sürdürüyor. Kar nedeniyle kapalı olan yaklaşık 10 kilometrelik yolun açılması çalışmaları da yoğun bir şekilde devam ediyorö dedi. Vali Öz, olayın meydana geldiği Karacam bölgesine hareket etti.

VALİ ÖZ: ÇALIŞMALAR KONTROLLÜ ŞEKİLDE SÜRÜYOR

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, AFAD ve Jandarma kurtarma ekiplerinin Çaykara'da çığ düşen bölgeye ulaştığını, Erzurum’dan bir AFAD ekibinin de kurtarma çalışmalarına katılmak üzere bölgeye hareket ettiğini söyledi. Vali Öz, çalışmaların olası çığ tehlikesi nedeniyle kontrollü şekilde yapıldığını da sözlerine ekledi.

ARAÇLAR YOLDA KALDI, KEPÇE YAN YATTI

Çaykara'da çığ düşen bölgede çalışmalar kontrolü olarak sürüyor. HES tünelinin bulunduğu bölgede akşam saatlerinde hava sıcaklığı sıfırın altında 10 dereceye düştü. Çalışmaya katılmak için bölgeye gitmeye çalışan çok sayıda araç yolda kaldı. 

Çaykara Belediyesi'ne ait bir kepçe de Karaçam yakınlarında yokuştan inerken buzla kaplı yolda kaydı. Kimsnin yaralanmadığı kazanın ardından kepçeyi kaydığı yerden çıkarmak için çalışma başlatıldı.

Ekipler güç koşullarda olay yerine ulaşmaya çalışıyor.

VALİ ÖZ: YAYA EKİPLERİMİZ ŞANTİYEYE ULAŞMAK ÜZERE 

Çaykara ilçesinde oluşturulan kriz merkezinde çığ alanındaki gelişmelerle ilgili bilgi veren Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, iş makinelerinin çığ tehlikesi ve tipi nedeniyle bölgeye ulaşamadığını söyledi. Yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan 10 kilometrelik yolun açılması için çalışmaların da yoğun bir şekilde devam ettiğini anlatan Vali Öz, bölgede kar kalınlığının da 1,5 metreyi aştığını belirterek şunları söyledi: "Bölgeye yaya olarak giden ekiplerimiz şantiyeye ulaşmak üzere. Halen devam eden tipi ve çığ riski ulaşmayı yavaşlatıyor. Bölge halkı ve şantiye ekipleri kontrollü bir şekilde çalışmayı sürdürüyor. Erzurum AFAD'dan 50 kişilik ekip geliyor. Yaklaşık 200 metrelik alana çığ indi. Bu nedenle çalışma zaman alabilir." 

Bu arada yaya olarak HES şantiyesine gitmeye çalışan Jandarma, AFAD ve AKUT ekiplerinin de çığ bölgesine yaklaştığı, ancak devam eden yoğun kar yağışı, tipi ve olası çığ tehlikesinin çalışmaları yavaşlattığı öğrenildi. 

ÇIĞ ALTINDA KALAN İŞÇİLERİN İSİMLERİ AÇIKLANDI 

HES tünelinde çığ altından cesedi çıkartılan işçinin Nusret Er, kar altında kalan işçilerin ise Muhammet Işıklı, Lokman Çalık, Erhan Arslan ve Can Özyürek oldukları öğrenildi. / dha
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2015, 00:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER