'Kırmızı fularlı kız'ın babasından paylaşım

Gezi Parkı eylemlerinde taktığı 'kırmızı fular'ın davada delil gösterilmesiyle tanınan Ayşe Deniz Karacagil, Rakka'da IŞİD'e karşı savaşırken hayatını kaybetti. Karacagil'in babası Ömer Faruk Karacagil, "Cenazeyi almak için çaba göstereceğiz ama nasıl yapacağız bilmiyorum" dedi. Baba Karacagil, Fecebook hesabından kızına seslendiği bir mesaj da paylaştı.

'Kırmızı fularlı kız'ın babasından paylaşım
 Gezi Parkı eylemlerinde ‘kırmızı fularlı kız’ olarak tanınan Ayşe Deniz Karacagil, Suriye’nin Rakka bölgesinde IŞİD’le çatışmada hayatını kaybetti.

‘HABERİ ARKADAŞLARINDAN ALDIM’

‘Kırmızı fularlı kız’ın dün (29 Mayıs 2017) Suriye Demokratik Güçleri’nin IŞİD’e karşı düzenlediği operasyonda hayatını kaybettiği belirtilirken, babası Ömer Faruk Karacagil haberi doğruladı. Gazete Duvar’a konuşan baba Karacagil, haberi arkadaşlarından aldığını söyledi.

Karacagil, kızının Rakka’da olduğunu bilip bilmediğine dair soruya, “O taraflarda olduğunu biliyordum ama tam yerini bilmiyordum” yanıtını verdi.

‘CENAZEYİ ALMAYA ÇALIŞACAĞIZ’

Ömer Faruk Karacagil gözyaşları içinde, “Cenazeyi almak için çaba göstereceğiz ama nasıl yapacağız bilmiyorum” dedi. Karacagil, kızının ölümünün ardından Facebook hesabından da bir paylaşımda bulundu.

baba

‘İNSANLIK SAVAŞINI GÖRMEZDEN GELDİK’

Karacagil, Antalya’daki Gezi eylemleri davasında hakkında hazırlanan iddianamede taktığı kırmızı fuların ‘sosyalizmi simgelediği’ iddiasıyla tanınmıştı. O dönem 20 yaşında olan Karacagil iki ayrı davada 108 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyordu; 4 ay 6 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi.

Haziran 2014’te Rojava’ya giden Karacagil, geride bıraktığı mektubunda şu ifadeleri kullanmıştı:

Hemen ülkemizin yanındaki insanlık ve karalama savaşını görmezden geldik. Orada savaşın esiri altında olanlar insan değildi sanki… Ama ben bunun böyle olmadığını sistemin okulları boş boş bağırırken ‘Ne Mutlu Türk’üm diyene’ her zaman sorgulama içerisindeyken kavradım. Elbette diyeceksiniz ideolojilerin! Ben oraya Enternasyonalizmi savunan bir insan olarak gideceğim/gitmiş olacağım. Aynı Deniz Gezmiş’ler gibi, Serkan Tosun’lar gibi…” 

Ayşe Deniz Karacagil’in ölüm haberinin ardından, Gezi Parkı eylemlerinde Ankara’da polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük de Twitter’dan bir mesaj paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2017, 18:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER