Referandum sonrası işçilerin tahliyesi başladı

Türkiye, Irak Kürdistanı'ndaki bağımsızlık referandumunun ardından yaptırımlara gitmeye hazırlanırken, bölgedeki Türk şirketleri de işçilerini tahliye etmeye başladı. İşsiz kaldıklarını belirten işçiler, ilişkilerin normale dönmesi halinde tekrar çalışmaya gideceklerini söylediler. Erbil ve Süleymaniye uçuşları bugün saat 18.00'den itibaren askıya alınacak.

Referandum sonrası işçilerin tahliyesi başladı
Erbil  ve Süleymaniye’ye yapılan uçuşlar bugün saat 18.00’de sona ererken bölgede bulunan Türk şirketleri çalışanlarını son uçuşlarla tahliye ediyor. Bugün sabah saatlerinde Türk Hava Yolları’nın Erbil-İstanbul, Süleymaniye-İstanbul ve  Atlasglobal Hava Yolları’nın Erbil-İstanbul uçuşlarıyla bir çok işçi döndü.


Sabah erken saatlerde inen uçaklar bir çok Türkiye vatandaşını getirirken, Atlasglobal Hava Yolları’nın Erbil-İstanbul seferiyle gelen işçiler DHA’ya konuştu. İşçiler, bölgede faaliyet gösteren Türk işverenlerin güvenlik kaygısıyla bugün yapılan son uçuşlarla çalışanlarını Türkiye’ye  gönderdiğini kaydederek, durumun düzelmesiyle tekrar işlerine geri dönebileceklerini söylediler.

‘ŞİRKET İSTERSE GERİ DÖNERİZ’

İşçilerden Furkan Toker, “Şirketimizin aldığı karar sonucu boşaltma kararı aldı. Ondan dolayı son saati beklemeden döndük. Orada enerji üretim santralinde çalışıyorduk. Şirket dönme kararı alırsa geri döneriz. Biz ekip olarak geldik. Bizim üç şantiye vardı üçünü de boşalttık”  dedi.

Toker, ” İşsiz mi kaldınız ?” sorusuna da ” Bilmiyorum bir nevi öyle gözüküyor. Hayırlısı diyelim ” diye yanıtladı.  Elektrik Santralinde çalışan Halit Çimpolat isimli işçi de ” Erbil’den geri döndük. Hükümetlerin anlaşamaması sebebiyle  hava sahası kapanacak dediler. Şirkette riski göze alamayıp bizi geri çekti.  Şimdi memlekete Kahramanmaraş’a döneceğim. Eğer ortalık sakinleşirse geri döneceğiz ”  diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2017, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER