15 CHP milletvekili, İYİ Parti'ye katıldı

CHP ve İYİ Parti heyetleri İYİ Parti Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Toplantıda İYİ Parti'nin seçimlere katılabilmesi için 15 CHP'li milletvekilinin İYİ Parti'ye geçmesi kararlaştırıldı. CHP'den istifa eden 15 milletvekili, İYİ Parti'ye katıldı. İYİ Parti'ye katılanlar arasında Kılıçdaroğlu'nun 3 başdanışmanı da var

15 CHP milletvekili, İYİ Parti'ye katıldı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve Grup Başkanvekili Özgür Özel başkanlığındaki heyet bugün İYİ Parti Genel Merkezi’ni ziyaret etti.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in dünkü görüşmesinde gündeme gelen İYİ Parti’nin doğrudan seçime katılabilmesi için Meclis’te grup kurması seçeneği görüşmede masaya yatırıldı. Toplantıda CHP’den 15 milletvekilinin istifa ederek İYİ Parti’ye katılması kararlaştırıldı.

BELGELER YSK’YA TESLİM EDİLDİ

İYİ Parti ile varılan anlaşmanın ardından TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye katılmak üzere istifa ettiğini açıkladı. Altay’ın İYİ Parti’ye katılacağını açıkladığı milletvekillerinin listesi şöyle: Burcu Köksal – Afyonkarahisar, Mustafa Tuncer – Amasya, Nihat Yeşil – Ankara, Hüseyin Yıldız – Aydın, Ahmet Akın – Balıkesir, Mehmet Göker – Burdur, Nurhayat Altaca Kayışoğlu – Bursa, Erkan Aydın – Bursa, Tufan Köse – Çorum, Okan Gaytancıoğlu – Edirne, Tacettin Bayur – İzmir, Çetin Arık – Kayseri, Fatma Kaplan Hürriyet – Kocaeli, Ömer Fethi Gürer – Niğde, Ünal Demirtaş – Zonguldak.

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan ve Grup Başkanvekili Engin Altay, İYİ Parti’ye katılan milletvekilleriyle birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

İstifa eden 15 milletvekili İYİ Parti’ye katıldı. Hemen ardından İYİ Parti’ye katılan milletvekillerinin belgeleri Yüksek Seçim Kurulu’na (YSM) teslim edildi.

‘BU TARİHİ BİR GÖREVDİR’

Basın toplantısında Altay’ın ardından konuşan CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesiyle ilgili olarak şunları söyledi:

“15 milletvekilimiz Genel Başkanımızın talimatı ile parti görevini yere getirerek istifa ederek İYİ Parti’ye geçmiştir. Tarihi bir görevdir. Tarih onları partilerinden ayrılanlar olarak yazmayacak. Partilerinin verdiği görev doğrultusunda demokrasiyi icra eden kahramanlar olarak yazacak. Teşekkür ediyoruz, millet kendilerine teşekkür ediyor. 24 Haziran’a giderken bu yol tek adam rejiminin tuzaklarıyla donatılmış bir yol. Bizim görevimiz bu tuzakları birer birer temizlemek. Bu adım tuzakları temizleme adımıdır. İYİ Parti’nin seçimlere girme hakkı olduğunu herkes biliyor. YSK’nın tereddüte düşen, aleyhte düşünen üyeleri de biliyor. Seçimlere girme hakkı olan bir partiyi seçimlere sokmamanın amacındalar. Yargıtay Başsavcılığı, 10 siyasi parti şartları yerine getirmiştir, seçime girebilir diye yazı gönderdi. YSK’nın dün 10 partiyi açıklaması gerekiyordu. Dünkü kararını yarına erteledi.

Bu kurulun üstünde baskı olduğunun delilidir. Yarına neyi bekliyorsunuz? Sicili Yargıtay Başsavcılığı tutar, onun tespiti esastır. Bugüne kadar 58 yıldan bu yana YSK denetiminde yapılan seçim tecrübemiz var. Bu işler bugüne kadar hep böyle olurdu. Bugün buradan ayrılma planı olduğunu görüyoruz. Kurul bir karar veremedi, her seçimde bu karar kolayca verilir. Kurulun bu kararı pazartesiye ertelemesi sinsi planları ortaya koyuyor. Er meydanını yaratmak bizim görevimiz. Her şeyin mertçe olanı makbuldür. Seçimlerin kazaya uğramaması için İYİ Parti’ye katılma kararı almışlardır. Başka tuzaklar kuracaklarını da biliyoruz. CHP, demokrasinin büyük buluşmasını sağlamak için, zafere ulaşmak için adımları atacaktır. Seçimlerde yarışı ortadan kaldıracak hiçbir şeye müsaade etmeyeceğiz.”

LİSTEDE 3 BAŞDANIŞMAN VAR

İYİ Parti’ye katılacakları açıklanan CHP milletvekillerinin isimleri Genel Başkan Kemal Kılıçdraoğlu tarafından belirlendi. 15 kişilik listede CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanları Mehmet Göker, Ahmet Akın ve Okan Gaytancıoğlu’nun yer aldığına dikkat çeken parti yöneticileri bunun önemli mesaj olduğuna dikkat çekti. İYİ Parti’nin grup kurması için destek kararında YSK’nın son toplantısında İYİ Parti ile ilgili 5’e 5 oy tablosu etkili oldu. Bu tablo YSK’nın İYİ Parti’yi seçime sokmayacağı sinyali olarak yorumlanınca Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla geçiş süreci için adım atıldı.

İYİ Parti’ye geçen milletvekilleri aldıkları bu karar üzerine çok sayıda kişinin teşekkür ettiğini, olumsuz tek bir değerlendirmenin bulunmadığını söyledi.

NEDEN BU KARAR ALINDI?

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, siyasi partilerin sicil ve belgelerini tutan, denetimlerini yapan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın YSK’ya verdiği “24 Haziran erken seçimlerine girebilen partiler” listesinde İYİ Parti’nin de olduğunu açıkladı. Çıray’ın açıklamasına göre Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu listeyi YSK’ya 20 Nisan akşamı gönderdi. Liste 21 Nisan Cumartesi günü yapılan YSK toplantısında ele alındı.

Edinilen bilgiye göre toplantıda İYİ Parti’nin seçimlere katılıp katılmamasıyla ilgili görüşme çok gergin geçti. YSK ikiye bölündü. 1 eksik üyeyle yapılan toplantıdan karar çıkmadı. Son karar için YSK’nın bugün ya da yarın bir toplantı yapması bekleniyor.

Süreç böyle işlerken CHP harekete geçti. YSK’nın İYİ Parti ile ilgili “seçime giremez” kararı vermesi ihtimaline karşı demokrasi için CHP olarak İYİ Parti’ye Meclis’te grup kurma desteği verme kararı alındı.

YASA NE DİYOR?

Seçim Kanunu’na göre, bir partinin seçime katılabilmesi için, “İllerin en az yarısında, oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması” veya “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gruplarının bulunması şartını” yerine getirmesini öngörüyor.  İYİ Parti’nin, 6 ay şartına takılması durumunda, B Formülü’nün yani, TBMM’de grup kurmak için gerekli olan 20 milletvekili şartının yerine getirilmesi için en az 15 milletvekiline daha ihtiyaç bulunuyor. Şu anda İYİ Parti’nin Meclis’te 5 sandalyesi bulunuyor. Meclis’te 20 sandalyeyi bulursa, İYİ Parti seçimlere doğrudan katılma hakkına kavuşacak.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay konuyla ilgili Meclis’te 13:30’da açıklama yapacak. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.