ÖSYM YGS sonuçlarını açıkladı

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2015-YGS) sonuçları açıklandı.

ÖSYM YGS sonuçlarını açıkladı
Adaylar sınav sonuçlarını ÖSYM'nin internet sitesinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek. 2015-YGS Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.


YGS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Sınava giren adayların cevap kağıtları daha sonra erişimlerine açılacak. Adaylar, kendi cevap kağıtlarının görüntüsüne, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilecek.

ÖSYM'den YGS açıklaması:

ÖSYM Başkanlığınca, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2015-YGS) salonlarının büyük bir kısmının kamerayla izlenmesi nedeniyle sınavın yürütülmesinin büyük bir titizlikle sağlandığı belirtilerek, "Sınavın tamamlanmasından sonraki süreçte bazı kötü niyetli çevrelerce sınavın güvenliği hakkında yaratılmak istenen spekülasyonlar boşa çıkmıştır" ifadesi kullanıldı.

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sınav sonuçlarını bekleyen 1 milyon 987 bin 484 aday ve ailelerinin bekleyişini en kısa sürede bitirebilmek amacıyla tüm ÖSYM personelinin büyük bir özveriyle çalışarak sonuçları açıklama aşamasına getirdiği belirtildi.

Yaklaşık 6 ay boyunca, sınavda sorulacak soruların oluşturulmasından, sınav sonrasında sonuçların açıklanmasına kadar geçen sürecin her anının dakika dakika planlandığı, hak ve adalet ölçüsünde, sorunsuz ve büyük bir başarıyla tamamlandığı ve değerlendirme sürecinin sonlandırıldığı kaydedildi.

Açıklamada, "Her cevap kağıdı optik okuyucularda iki kere okunmuş ve kontrol edilmiştir. Adaylarımız, toplam 171 sınav merkezinde, 7 bin 31 sınav binasında, 109 bin 393 sınav salonunda, 314 bin 816 sınav görevlisinin nezaretinde 160 dakika boyunca bilgilerini cevap kağıtlarına işaretlemişlerdir" ifadesi kullanıldı. 

Sınav sürecinin performansını artırmak üzere ÖSYM tarafından son 4 yılda geliştirilen sistem ve yöntemlerin eksiksiz ve sorunsuz uygulandığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sınav merkezlerinde oluşturulan Sınav Koordinasyon Kurulları tüm ilgili kurum ve kuruluşların büyük bir uyum içerisinde çalışmasını sağlamış, bu da sınav güvenliği ve konforuna önemli bir katkı üretmiştir. Adaylarımızın sınav kuralları hakkında bilgilendirilmesi çalışmaları meyvesini vermiş ve adaylarımız ÖSYM sınav uygulama ilkeleriyle büyük bir uyum içerisinde olmuşlardır. Adayların sınav başvurularını zamanında yapmış olmaları sınav sürecinde gecikmelerin önüne geçmiştir."

-"Sınav evrakları her adımda izlendi"

Açıklamada, ÖSYM'nin oluşturduğu sınav koordinasyonunda görevli akademisyen ve öğretmenlerin sınav günü, görevlerini yerine getirme konusunda özverili olmalarının ve sınavın kurallara uygun yürütülmesine büyük destek vermelerinin sürece önemli katkı sağladığı vurgulandı. 

Merkezde, sınav evrakının basım evinden alınarak sınav merkezlerine gönderildiği andan, tekrar ÖSYM'ye dönüşüne kadar her adımın izlendiği ve sınav günü sınav binaları ve salonlarında oluşan sorunlara anında çözümlerin üretildiği bildirilen açıklamada, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Sınav salonlarının büyük bir kısmının kamera ile izlenmesi nedeniyle sınavın yürütülmesi büyük bir titizlikle sağlanmış ve kayıtlar tutulmuştur. Sınavın tamamlanmasından sonraki süreçte bazı kötü niyetli çevrelerce sınavın güvenliği hakkında yaratılmak istenen spekülasyonlar boşa çıkmıştır. ÖSYM'nin tüm birimlerinde oluşturulmuş olan takım ruhu sonuçların çok kısa bir süre içerisinde açıklanması ile bir kez daha kendisini göstermiştir."

Açıklamada, sürecin hızlı yürütülmesine destek veren ÖSYM çalışanlarına, Sınav Koordinasyon Kurulu Başkanları, rektörleri ve diğer üyelerine, sınav koordinatörlerine, ÖSYM temsilcilerine, engelli temsilcilerine, bina sınav sorumlularına, bina yöneticilerine, salon başkanı ve gözetmenlere, engelli salon görevlilerine, nakil ve koruma görevlilerine, kolluk kuvvetlerine ve bu süreçte işbirliği içinde olan tüm kamu kurumlarına desteklerinden dolayı teşekkür edildi.

-"Sonuç belgeleri basılmayacak"

Yargının sınavda sorulmuş sorulara erişim konusunda verdiği yürütmeyi durdurma kararını uygulamaya yönelik ÖSYM Yönetim Kurulunca alınan karar gereği, 2015-YGS'de sorulan soruların alanlar gözetilerek rastgele seçilen yüzde 20'sinin sınav tamamlandıktan hemen sonra hiçbir telif bedeli talep edilmeden, ÖSYM'nin internet sitesinden kamuoyunun ve ilgililerin erişimine açıldığı anımsatıldı.

Ayrıca bilgi edinme amaçlı olarak, 2015-YGS'de ve 2014-YGS'de sorulan soruların tamamının, sınava giren adayların cevap kağıdı görüntüleri ve cevap anahtarlarıyla, sınav sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra ve 10 gün süreyle, ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden T.C. kimlik numaraları ve kişisel şifreleriyle erişime açılacağı bildirilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Yüzde 80 oranındaki bu kısma ait telif hakları, bedelli ya da bedelsiz olarak hiçbir kişi veya kuruluşa devredilmeyecek ve bu soruların kişisel ya da toplu her türden paylaşımı yasak olacak, paylaşanlar hakkında 5846 sayılı Kanun kapsamında yasal yollara başvurulacaktır. Sınava giren adayların cevap kağıtları daha sonra erişimlerine açılacaktır. Adaylar, soru kitapçıkları, cevap kağıtları ve cevap anahtarlarına, ÖSYM'nin 'https://ais.osym.gov.tr' internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebileceklerdir." (AKŞAM)

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2015, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER