Buldan: Paket insan haklarına aykırıdır

Türkiye Meclisi’nde görüşülmesine devam edilen ‘İç Güvenlik Paketi’nin kabul edilmemesi için HDP ve diğer muhalefet partilerinin direnişi devam ediyor

Buldan: Paket insan haklarına aykırıdır
TBMM'de görüşülmesine devam edilen ‘İç Güvenlik Paketi’nin kabul edilmemesi için HDP ve diğer muhalefet partilerinin direnişi devam ediyor. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, paket ile diktatörlüğün getirilmeye çalışıldığını dile getirdi.


Meclis Genel Kurul'da "İç Güvenlik Paketi" görüşülmeye devam ediyor. Muhalefetin tüm çabalarına rağmen AKP paketi alelacele geçirme derdindeyken, HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan direnişlerinin devam edeceğini söyledi. Mecliste bir direnişin sergilendiğini vurgulayan Buldan, AKP'nin muhalefete rağmen yasayı çıkarmakta ısrar ettiğini belirtti. Yasa ile birlikte özgürlüklerin kısıtlanacağına dikkat çeken Buldan, kolluğa, valiye ve kaymakamlara yetkilerin tanındığını, bu yetkiler doğrultusunda da söz konusu birimlerin insanları keyfi bir şekilde gözaltına alarak, yüksek cezalar yağdırabileceğini belirtti. İnsanların demokratik tepkilerini ortaya koymalarının önünün kesileceğini belirten Buldan, "Bu da özgürlüklerin kısıtlanması anlamına gelir. Yasa ile birlikte aynı zamanda kadına dönük şiddetin, tecavüzün, tacizin de önü açılıyor. Dolayısıyla insan haklarına aykırı bir paket" dedi.

‘YA YASA GERİ ÇEKİLECEK YA DA DEĞİŞECEK’

Yasa ile birlikte diktatörlüğün getirilmeye çalışıldığının altını çizen Buldan, muhalefet olarak iç tüzüğün kendilerine tanıdığı olanaklar dahilinde mücadele edeceklerini dile getirdi. Muhalefetin direnmeye devam etmesi durumunda, iktidarın geri adım atmak zorunda kalacağına vurgu yapan Buldan, "Yasayı ya geri çekecekler, ya da muhalefetin istediği şekilde maddeleri değiştirecekler, bu hali ile çıkamaz" ifadesinde bulundu. Bonzainin satışına, kullanılmasına kendilerinin de karşı çıktığını dile getiren Buldan, "Burada bir sıkıntı zaten yok ancak insanlar artık demokratik eylemler de yapamayacak" ifadesinde bulundu.

Buldan paketin komisyona geri dönmesi gerektiğini yineleyerek, "Yasanın çıkmasına asla izin vermeyeceğiz" diyen Buldan, meclis direnişlerinin devam edeceğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2015, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER