Cezaevinde kansere yakalanan BDP’li eski başkan hayatını kaybetti

“KCK” adı altında BDP’nin İzmir Siyaset Akademisi’ne yönelik yapılan operasyonda tutuklanan ve 18 aylık tutsaklığının ardından serbest bırakıldığında kemik kanserine yakalandığı ortaya çıkan BDP İzmir eski İl Başkanı Ahmet Demiroğlu, yaşamını yitirdi.

Cezaevinde kansere yakalanan BDP’li eski başkan hayatını kaybetti

İzmir’de BDP Siyaset Akademisi’nde ders verdiği sırada “KCK” adı altına yapılan operasyon kapsamında 22 Eylül 2011 günü tutuklanan ve 19 Mart 2013 tarihinde serbest bırakıldığında kemik kanseri olduğu tespit edilen Ahmet Demiroğlu, tedavi gördüğü İzmir İnciraltı Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. İzmir’den ambulans ile alınan Demiroğlu’nun cenazesi, doğum yeri olan Urfa’ya getirilerek, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Morgu’na kaldırıldı.

Bir dönem BDP İzmir İl Başkanlığı görevinde de bulunan Demiroğlu’nun cenazesi, ikindi namazına müteakip Harran Kapı Mezarlığı’nda yapılacak törenle defnedilecek.

Demiroğlu, tahliye olduğunda Kırıklar F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kaldığı 1,5 yılda kanser hastalığına yakalanmasına ilişkin düşüncelerini BDP çatısı altında açılan siyaset akademisinde ve müfredat programına uygun olarak yine parti üyeleri ve yöneticiler ile paylaştığını, düşünceleri herhangi bir yolla açıklamanın düşünce özgürlüğü kapsamında olduğunu söylemişti. Demiroğlu, molotof kokteyli ve silah eğitimini almakla ve 50-60 yaşındaki insanları dağa göndermeye çalışmakla suçlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 22:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER