CHP'li 14 belediye: Cemevleri ibadethanedir

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, İstanbul’daki CHP’li 14 belediyenin meclis kararıyla ‘Cemevleri ibadethanedir’ kararını aldığını açıkladı.

CHP'li 14 belediye: Cemevleri ibadethanedir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, genel merkezin talimatıyla İstanbul’daki CHP’li 14 belediyenin meclis kararıyla ‘Cemevleri ibadethanedir’ kararını aldığını açıkladı.

Karayalçın, partisinin Levent’teki İstanbul İl Başkanlığı binasında CHP’li belediye başkanlarıyla birlikte basın toplantısı düzenledi.

Karayalçın şunları söyledi:

“Devlet, o toplumdaki bütün inançlara eşit uzaklıkta olmalıdır. Ancak bugüne kadarki uygulamada Alevi yurttaşlarımızın bir ibadet yeri olarak kullandıkları cemevlerinin bu anlayış dışında değerlendirildiği bilinmektedir.

“CHP Genel Merkezi, Şubat ayında aldığı kararla bu haksız, bu yanlış, bu dışlayıcı yaklaşımın hiç olmazsa CHP’li belediyelerde son bulması için CHP’li belediyelere ‘Cemevleri ibadethanedir’ kararını almaları için bir talimat vermiştir.

“CHP’li 14 belediyemiz Şubat ve Mart aylarında meclis kararlarıyla genel merkezimizin bu talimatının gereğini yerine getirmiştir. Bugün itibarıyla İstanbul’da 14 belediyemizin sınırları içinde cemevleri ibadethanedir.

“Belediyelerimiz öteki inanç gruplarına ve öteki inanç gruplarına mensup yurttaşlarımıza hangi olanakları sağlıyorsa, cemevlerine aynı olanakları sağlayacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2015, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER