Erzurum'da 'Welat' ismi yargıya taşındı

Erzurum 3. Asliye Hukuk Mahkemesi Yakutiye ilçesi Nüfus Müdürlüğü'nün 7 ay önce Sever ailesinin yeni doğan çocuğuna verdiği Welat adının 'w' harfinin Türkçe alfabede olmadığı gerekçesiyle dava açarak ismin değiştirilmesini istedi.

Erzurum'da 'Welat' ismi yargıya taşındı
Erzurum 3. Asliye Hukuk Mahkemesi Yakutiye ilçesi Nüfus Müdürlüğü'nün 7 ay önce Sever ailesinin yeni doğan çocuğuna verdiği Welat adının 'w' harfinin Türkçe alfabede olmadığı gerekçesiyle savcılığın talebi üzerine aile hakkında dava açarak ismin değiştirilmesini istedi.


Türkiye’de Kürtçe isimlerin kabul edilmemesine ilişkin uygulamalar sürüyor. Erzurum’da mahkeme daha önce nüfus cüzdanında yazılan Welat isminin geri alınması için aile hakkında dava açtı. Bu duruma tepki gösteren aile ise Anayasa Mahkemesi, İnsan Hakları Mahkemesi dahi bütün yolları deneyeceklerini aksi durumda ise başka bir ülkeye vatandaşlık talebinde bulunacaklarını söyledi.

Erzurum'un Tekman ilçesinde ikamet eden Mehmet Sever, 8 Aralık 2014’te doğan çocuğunu Yakutiye İlçesi Nüfus Müdürlüğü'nde kaydetti. Sever ailesi, yeni doğan çocuklarına 1994 yılında faili meçhul cinayete kurban giden dedesi İsmail Sever'in Welat' olarak anılan adını vermek istedi. Nüfus Müdürlüğü bu talebi kabul etti ve Mehmet Sever ile Zübeyde Sever'in yeni doğan çocuğuna İsmail Welat Sever ismi verildi.

NÜFUS ‘W’ HARFİNİ KABUL ETTİ AMA SAVCILIK RAHATSIZ OLDU

Yakutiye İlçe Nüfus Müdürlüğü İsmail Welat Sever ismini kabul etti ancak; Sever ailesinin kapısı isim verildikten 6 ay sonra mahkeme tarafından çalındı. Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı, Erzurum Asliye Hukuk Mahkemesi'ne 7 Mayıs'ta gönderdiği bir yazı ile ismin içinde Türkçe alfabede olmayan 'w' harfi olduğu için düzeltme istedi.

SAVCILIK: ‘W’ HARFİ TÜRKÇE ALFABEDE YOK, ‘V’ OLSUN

Savcılık, "adının düzeltilmesi istenen İsmail Welat'ın ikinci adında alfabemizde bulunmayan 'w' harfinin kullanılmış olması nedeniyle bu harfin düzeltilmesi gerektiği anlaşılmıştır. Açıklanan nedenle adının düzeltilmesi istenen İsmail Welat Sever'in adının ‘İsmail Velat’ olarak düzeltilmesine karar verilmesi 5490 sayılı nüfus hizmetleri kanunun 36. maddesi gereğince kamu adına talep olunur" diyerek Erzurum 3. Asliye Hukuk Mahkemesinden talepte bulundu.

MAHKEME HEMEN HAREKETE GEÇTİ

Erzurum 3. Asliye Hukuk Mahkemesi de Savcılığın talebini yerinde bularak Sever ailesine ismi değiştirmesi için dava açtı. Dava 30 Haziran'da Erzurum 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülecek.

AİLENİN AVUKATI: BÜTÜN İÇ HUKUK YOLLARINI DENEYECEĞİZ

Sever ailesinin avukatı Mehmet Bayraktar, yaşananın hukuki ve adil olmadığını belirterek davaya karşı gerekirse Anayasa Mahkemesi'ne gerekirse insan hakları mahkemesine kadar gideceklerini söyledi. 

SEVER AİLESİ: VATANDAŞLIKTAN ÇIKAĞIZ

Sever ailesi de yargının tutumuna tepki göstererek kendilerine yönelik bu baskı karşısında vatandaşlıktan çıkmak için talepte bulunacaklarını söyledi. / Firatnews

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2015, 19:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER