İran Dışişleri: Yemen'e saldırı uluslararası hukuka aykırı

İran Dışişleri, Riyad’ın Yemen’e askeri operasyonunun uluslararası hukuka ve egemenlik hakkına aykırı olduğunu söyledi, İranlı milletvekili Burucerdi ise ‘Ateş tüm bölgeye yayılacak’ dedi.

İran Dışişleri: Yemen'e saldırı uluslararası hukuka aykırı

İran Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik hava operasyonunu “uluslararası hukuka ve ulusal egemenlik haklarına aykırı, tehlikeli bir hamle, Saldırılar derhal durdurulmalı” açıklamasıyla kınadı.

İran Dışişleri Sözcüsü Marziye Efkam, “askeri müdahalenin durumu daha da karmaşıklaştıracağını, krizi bölgeye yayacağını ve Yemen’deki iç farklılıkların barışçıl yolla çözülmesi fırsatının kaybedileceğini” söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise, Yemen’e düzenlenen operasyonların derhal durdurulmasını istedi.

Al Jazeera’ye konuşan İranlı milletvekili Alaaddin Burucerdi de, “Suudi Arabistan’ın Yemen’de yaktığı savaş ateşi tüm bölgeye yayılacak” dedi.

Suudi Arabistan ve bölge müttefikleri, TSİ 01.00’de Yemen’e yönelik askeri operasyon başlattı.Operasyonda İran destekli Şii Husilerin denetimindeki başkent Sana havadan bombalandı. Müttefikler Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Sudan, Fas, Pakistan, Mısır ve Ürdün’den oluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2015, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER