Lice Davası 7-8 Ekim'e ertelendi

İzmir'de görülen Lice Katliamı Davası 7-8 Ekim'e ertelendi. Mahkeme başkanının erteleme kararını verirken "Size özel bir tarih veriyorum" demesi tepki çekti.

Lice Davası 7-8 Ekim'e ertelendi
İzmir'de görülen Lice Katliamı Davası 7-8 Ekim'e ertelendi. Mahkeme başkanının erteleme kararını verirken "Size özel bir tarih veriyorum" demesi tepki çekti. Duruşma sonrası adliye önünde basın açıklaması yapan HDP İzmir Adayı Kürkçü, Lice Davası'ndaki sonucun tüm faili meçhul cinayet davalarına örnek olacağını söyledi. 


Amed'in Lice ilçesinde 1993 yılında 16 kişinin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan katliama ilişkin davanın ikinci duruşması İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Katliam mağduru ve Avukat Yunus Muratakan, sanıkların duruşmaya getirilmemesine tepki göstererek, "Bu sanıklar neden gelmiyor? Ben bu olayın tanığıyım. Getirin yüzleşelim, en azından evimi kimin yaktığını göreyim, komşumu kim öldürdü göreyim" dedi.

'ENDİŞE DUYUYORUZ'

Mağdur avukatlarından Nergiz Tuğba Aslan da, duruşma salonunda bulunan ve mahkeme heyetinin bulunduğu kürsüde oturan TRT muhabirlerine tepki göstererek, bu durumun kabul edilebilir olmadığını söyledi. Mahkeme heyetinin spikerler tarafından okunacak ve kaydedilecek iddianamenin sanıklara dinletileceğini belirtmesine de karşı çıkan Aslan, "Bu asla kabul edilemez. Bu ilk kez oluyor. İddianame sanıkların yüzüne okunur. Burada insan öldürme suçundan söz ediyoruz. Biz bu yargılamanın gerçek bir yargılama olması konusunda endişe duyuyoruz" dedi. 
Mağdur ailelerin avukatlarından Hasan Hüseyin Evin, "Kanser hastalarının cezaevinde tutulduğu bir ülkede insanlık suçu işlemiş birilerinin davaya gelmemesinin kabul edilemez olduğu ortada. Bu sanıklar tutuklanmalı ve yargılama tutuklu halde yapılmalı" dedi. 

7-8 EKİM'E ERTELENDİ!

Mahkeme heyeti, verilen aranın ardından avukatların "sanıklar gelmeden iddianame okunmasın" talebini kabul ederek, sanık Eşref Hatipoğlu'nun sonraki duruşmaya getirilmesini istedi. Sanıkların tutuklanma taleplerini ise reddeden heyet, duruşmayı 7-8 Ekim'e erteledi. 
Mahkeme başkanının gülerek, 7-8 Ekim Kobanê direnişini kastetmesi ve "Bakın size özel bir tarih veriyorum" ifadeleri tepkilere neden oldu. 

'ADALET OLMADAN BARIŞ OLMAZ'

Lice Adaletini Arıyor Platformu ve mağdur aileler, adliye önünde yaptıkları basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan HDP İzmir Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü, davanın tarihi bir dava olduğunu belirterek, Lice Davası'ndaki sonucun tüm faili meçhul cinayet davalarına örnek olacağını söyledi. Kürkçü, davanın hakikatlerle yüzleşme açısından önemli olduğunu söyledi. Kürkçü, son olarak davanın arkasında siyasi bir irade olursa ancak sonuç alınabileceğini vurguladı. Amed Barosu Başkanı Tahir Elçi ise, hakikati arama taleplerinin devam edeceğini ve davada ilk kez mahkeme heyetinin istedikleri gibi bir karar vererek sanıkların getirilmesi yönünde karar verdiğini vurguladı. 
Barış Meclisi Sözcüsü Hakan Tahmaz da, "Adalet olmadan barış olmaz. Hakikatlerle yüzleşmek için bu dava çok önemli. Bu davanın sonucu tüm davaları bağlayacaktır. Toplum bu davaları yakinen takip etmeli" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2015, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER