Öcalan'ın el konma ve toplatma kararı bulunan kitap serbest

Diyarbakır'da bir mahkeme, PKK lideri Önderi Abdullah Öcalan'ın yazdığı 'Kürdistan Devrim Manifestosu. Kürt sorunu ve Demokratik Ulus Çözümü adlı kitabına konulan el koyma ve toplatma kararını kaldırdı.

Öcalan'ın el konma ve toplatma kararı bulunan kitap serbest
Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi, TMK 10'uncu madde ile görevli 3 No'lu Hakimliği tarafından el koyma ve toplatma kararı verdiği 'Kürdistan Devrim Manifestosu. Kürt sorunu ve Demokratik Ulus Çözümü adlı kitabı hakkında başvuru üzerine yasağı kaldırdı.

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın avukatı Cengiz Çiçek, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı 'özgürlüğün ihlali' kararını gerekçe göstererek, kitaba el koyma ve toplatma kararının kaldırılması için Diyarbakır 1'inci Sulh Ceza Hakimliği'ne başvuruda bulundu. Başvuruyu değerlendiren mahkeme, daha önce TMK 10'uncu madde ile görevli Diyarbakır 3 Nolu Hakimliği'nin verdiği, 'Öcalan'ın kitabının toplatılması ve el konulması" kararının kaldırılmasına hükmetti. Kararda, toplatma ve el koyma kararının Anayasanın 25, 26, 90 ve 141'inci maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapıldığı belirtildi. Anayasa Mahkemesi'nin 25 Haziran 2014 tarihli kararında 'düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü ve bu kapsamda basın özgürlüğünün ihlal edildiğine' karar verdiği kaydedildi. Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararı üzerine Öcalan'ın avukatının yaptığı başvurunun değerlendirildiği belirtilen kararda, "Bu karar dikkate alınarak talepte bulunan Abdullah Öcalan'ın avukatının talebinin kabulü ile el koyma ve toplatma kararının kaldırılmasına karar verilmiştir" denildi. / dha
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER