Önder: Ciddi kaynaklardan Demirtaş'a suikast uyarıları geliyor

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a yönelik olarak da çok yaygın suikast söylentileri dillendirildiğini ifade ederek, "Ciddi kaynaklardan bize uyarılar geliyor" dedi.

Önder: Ciddi kaynaklardan Demirtaş'a suikast uyarıları geliyor
 HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, partilerine yönelik saldırıları, çözüm sürecini ve 7 Haziran seçimlerini Amerika’nın Sesi Radyosu’na değerlendirdi. 

HDP'ye yönelik saldırılara, Başbakan, Cumhurbaşkanı ve bütün bakanlarca HDP’yi kriminalize eden, nefret diline varan söylemlerinin zemin hazırladığını düşündüklerini vurguladı. Önder, "Cumhurbaşkanı kendisi açısından gayet tutarlı davrandığını düşünüyoruz. Zaten bu saldırı ortamına zemin hazırlayan kendisinin geliştirdiği ve kendi sorumluluk alanının bir hayli dışına taşan söylemler ile pratiği. Dolayısıyla kınamasını beklemiyordum, şaşırtmadı. Bunların ’Barajın altında kalması süper olur’ gibi çağdışı ve demokrasi dışı gibi bir cümleyi sarf eden zihniyetin HDP’ye yönelik saldırıları da kınaması beklenemez" dedi.

"DİYARBAKIRSPOR’UN KÜFÜR YEMEDİĞİ STADYUM KALMADI"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakırspor’a yönelik açıklamalarını değerlendiren Önder, Türkiye’de futbolda şiddeti önleme ve nefret suçlarını önleme konusunda yasal düzenleme yapılmasına rağmen uygulanmadığını söyledi. Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde de bu yasaları uygulatma çabasını görmediklerini bildiren HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, "Diyarbakırspor’un bu ülkede futbol oymamak için gidip küfür ve hakarete uğramadığı stadyum neredeyse kalmadı. Üstelik ulusal kimliği üzerinden bu yapılıyordu. Bu açından da Cumhurbaşkanı’nın bu değerlendirmesi şaşırtmadı bizi" diye konuştu.

"CUMHURBAŞKANI’NA MÜSAMAHAYI ÖCALAN REDDETTİ"

İmralı Adası’na yaklaşık 1.5 aydan bu yana gitmelerine izin verilmediğini hatırlatan Önder, "Öcalan’ın gücünü kestirebiliyorlar, biliyorlar. Barajın aşılmasına dönük net bir çağrı yapacağını biliyoruz. Öcalan ile görüşmedik ama devlet heyetinin en az iki görüşme gerçekleştirdiğini de biliyoruz. Muhtemelen arzu ettikleri bir doğrultuda göremedikleri için bizim görüşmemizi istemiyorlar. Bu spekülasyon. Yani bir bilgi almış değilim. Ama ben muhataplarımı az çok tanıyorum. Muhtemelen Cumhurbaşkanı’nın bu sorumsuz değerlendirmelerine karşın bir müsamaha istediler, Öcalan da bunu reddetti. Bu nedenle de bizi görüştürmüyorlar. Bu tecriti görüşmeye hep bir silah gibi kullandılar. Büyük direnişler, ölüm oruçları sonucu, biz bu tecriti kaldırdık. Seçime kadar kendi potansiyellerini etkileyebilecek 1000’de 1’lik bir dalgalanmaya bile tahammülleri yok. Dolayısıyla bunu tetikleyecek herşeye karşın büyük bir saldırganlıkla yaklaşıyorlar."

"DEMİRTAŞ İLE İLGİLİ UYARILAR GELİYOR"

Önder, HDP’ye yönelik saldırılar nedeniyle olası can kayıplarından endişe duyduklarını, Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a yönelik olarak da çok yaygın şekilde suikast söylentileri dillendirildiğini ifade etti. Önder, "Ciddi kaynaklardan bize uyarılar geliyor. Fakat endişemizi sadece daha fazla çalışarak, daha dikkatli olarak aşıyoruz" dedi. HDP’ye bugüne değin seçim sürecinde 62 saldırı gerçekleştirildiğini kaydeden Önder, "Bunun yüzde 80’i silahlı saldırı. Kitlesel saldırılara baktığımızda da tamamı linç etmeye dönük saldırılar. Bunun diğer öne çıkan bir başka yanı, kolluk kuvvetlerinin bu meselede o linç güruhunu destekleyeceği tavrı ve desteklemediği yerlerde de son derece toleranslı davranma hali. Yani devletin kontrollü bir gerginlik politikası olarak yol verdiği ve hatta zaman zaman teşvik ettiği bir durum ile karşı karşıyayız" dedi. / dha

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2015, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER