Roboskili aileler: Kararı protesto edeceğiz

Roboski Katliamı’yla ilgili Askeri Savcılığın takipsizlik kararı vermesi üzerine aileler protesto eylemleri düzenleyecek.

Roboskili aileler: Kararı protesto edeceğiz
Roboski Katliamı’yla ilgili Askeri Savcılığın takipsizlik kararı vermesi üzerine aileler protesto eylemleri düzenleyecek.

Bêjuh (Gülyazı) köyünde yaşayan ve katliamda yaşamını yitiren Vedat Encü'nün babası Zeki Encü, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanlığı'na tepki göstererek, "Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı'nın bu olayda parmağı olmasaydı, rahatlıkla bu soruşturmanın bir an evvel sonuçlanması için talimat verebilirlerdi. Biz alınan kararlar ve uygulamalardan anlıyoruz ki Başbakan ve Genelkurmay Başkanı oyalama taktikleriyle olayı unutturmaya ve saptırmaya çalışıyor. Katliamın ortakları bir araya geldi ve mahkemelere olayı kapatma talimatı verdiler" dedi.

Önümüzdeki günlerde ailelerin bir araya gelerek kararı protesto etmek için eylem yapacaklarını ifade eden Encü, "AKP ve Gülen Cemaati arasında yaşanan gerginlik nedeniyle savcı ve yüzlerce polisi görevden alabilen siyasal iktidar, bu soruşturmaya neden müdahale etmiyor? Şimdiye kadar nasıl mücadele ettiysek, bundan böyle de alınan hukuksuz kararların üzerine gideceğiz. Biz demokratik çevrelere sesimizi duyurduk, şimdi onlarla birlikte alanlara ineceğiz. Biz AKP'nin grubunu işgal etmek, il binalarına yürümek ve yurdu terk etmek de dahil her tür eylemi yapacağız" diye konuştu.

Katledilenlerden Cemal Encü'nün ağabeyi Vahit Encü de kararın kendileri için sürpriz olmadığını, katliamın emir-komuta zinciri içerisinde işlendiğini söyledi. Kararı protesto etmek üzere çeşitli eylemleri yapacaklarını kaydeden Encü, "Erdoğan'ın hem yargı, hem asker üzerinde apaçık bir etkisi var. Diğer olaylarda hemen devreye soktuğu baskısını bizim soruşturmamız için neden hayata geçirmiyor. Bizim aileler olarak hükümetten beklentimiz ilk günden itibaren yoktu zaten. Şimdi biz aileler, dostlarımızla birlikte bu kararı protesto edeceğiz" diye konuştu. / anf

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2014, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.