Barış aktivisti ve vicdani retçi Halil Savda HDP'den aday adayı

Barış aktivisti ve vicdani retçi Halil Savda, HDP’den milletvekili aday adayı oldu. Savda, otoriter ve tekçi bir anlayışa seyirci kalmamak için HDP’ye başvurduğunu söyledi.

Barış aktivisti ve vicdani retçi Halil Savda HDP'den aday adayı

Barış aktivisti ve vicdani retçi Halil Savda, Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) milletvekili aday adayı oldu.

HDP’den milletvekili aday adayı olan Halil Savda, Şırnak parti il binasında resmi başvurunu yaptı.

HDP il binasında partililer ile görüşen Savda, resmi başvuru için gerekli evrakları hazırladıktan sonra yetkililere teslim etti.

‘Otoriter ve tekçi bir anlayış’

Savda, otoriter ve tekçi bir anlayışa seyirci kalmamak için HDP’ye başvurduğunu söyledi.

“Otoriter ve tekçi bir anlayış var. Gittikçe uluslararası toplumdan ve hukuk sisteminden kopuyoruz. AKP hükümeti kendi bildiğini okuyor; kendisine oy vermeyeni de verenleri de artık yok sayıyor. Buna seyirci kalamazdım.

“Yüzde 10 seçim barajı toplum AKP’nin tekçi anlayışını hakim kılıyor. Emin olun bu barajı aştığımızda AKP’nin zorba ve tekçi yapısını da aşmış oluruz. Onu darbelemiş oluruz. Zayıflatılmış bir AKP ile barış ve demokrasi güçlenir.

“Aksine gittikçe DAİŞ gibi terör örgütlerinin sokağımızda, şehrimizde cirit attığı bir durum yaşanmış olur. İnsanı unutan ama klişe koruyan bir iktidar yapısı oluşur. Bu nedenle HDP’nin ortak vatanda yeni yaşam çağrısına kulak verdim.

“Nereden aday gösterileceğimin bir önemi yok. İlk kez bir vicdani retçi aday adayı oluyor. Sistem, şiddet ve zorbalık üzerine var ediyor. Bu bakımdan bir vicdani retçinin meclise aday olması tarihi önemde.

“Trabzon da, Hakkari de ülkemin toprağı ve insanı. Her nerede aday gösterilirsem orada çalışacağım. Ve benim için aday gösterileceğim şehrin önemi yok.”

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2015, 23:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER