Demirtaş: 'İzleme Heyeti kırmızı çizgimiz değil'

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş çözüm sürecinin ilerlemesinin önemli olduğunu belirterek İzleme Heyeti’nin kırmızı çizgileri olmadığını söyledi.

Demirtaş: 'İzleme Heyeti kırmızı çizgimiz değil'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Ankara’da Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Merkezi’ni ziyereti sonrası soruları yanıtladı.

Demirtaş, "İzleme heyeti HDP'nin kırmızı çizgisi değildir, yeter ki süreç ilerlesin. Hükümetin izleme heyeti olacak demesi önemlidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzleme heyetini doğru bulmadığını açıklamıştı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise “Ülkeyi yöneten hükümettir. Çözüm sürecini de nihai hedefine ulaştırma konusunda sorumluluk alan hükümettir” demişti.

Arınç-Gökçek tartışması

Demirtaş, Başbakan Yardımcısı Arınç ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek arasındaki tartışmanın çözüm süreci kaynaklı olmadığını da ifade etti.

“Kendi aralarında birbirilerine girmiş durumdalar. İnşallah daha fazla birbirilerine girerler de ne kadar pislik olmuş hep birlikte öğreniriz. Kim hangi parseli kime satmış, nasıl peşkeşler çekilmiş bunları hep birlikte öğreniriz.

“Çözüm sürecinden kaynaklı bir şey olduğunu ben düşünmüyorum. Asıl AKP içerisindeki cumhurbaşkanı ile hükümet arasındaki derin kırılmayı ve yarılmayı örtmeye çalışan bir ağız dalaşı ile belediye başkanı ile başbakan yardımcısı arasındaki seviyesiz tartışmayı izliyor Türkiye. Biz bunu izlemek zorunda değiliz.

“Bir araya gelsinler, birbirilerine ne söylüyorlarsa söylesinler. Bu seviyesizliği toplum izlemek zorunda mı? Devlet adına bu tür açıklamalar yapılırken şahsi, kişisel hırslarını dinlemek zorunda mı Türkiye? Biz buna mecbur değiliz. Türkiye bu seviyesizliği hak etmiyor.

“Cumhurbaşkanı ayrı bir seviyesiz üslupla küfürler, hakaretler yağdırıyor neslimize kadar. Seviye yerlerde. Bunun çözüm süreciyle alakası yok onların seviyesizliği ile alakalı bir mevzu.”

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2015, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER