Erdoğan'a göre İç Güvenlik Paketi’nin hala eksiği var

AKP'den milletvekili aday adayı olmak üzere MİT Müsteşarlığı görevinden istifa eden Hakan Fidan’a hâlâ kırgın olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan İç Güvenlik Paketi’nin eksiği olduğunu söyledi.

Erdoğan'a göre İç Güvenlik Paketi’nin hala eksiği var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’dan dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hürriyet gazetesinden Akif Beki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını bugünkü köşesine taşıdı.

Erdoğan, AK Parti’den milletvekili aday adayı olmak üzere Milli İstihbarat Teşkilatı’ndaki (MİT) görevinden istifa eden Hakan Fidan’la ilgili düşüncelerinin değişmediğini söyledi. Erdoğan, yasa dışı dinleme operasyonunda gözaltına alınan 54 polisin serbest bırakılmasını şaşırtıcı bulduğunu söyledi.

Erdoğan, ‘İç Güvenlik Paketi’ne muhalefetin eleştirileri var, tasarıyı  inceleyebildiniz mi?” sorusuna ise “İnceledim. Eksiği var, fazlası yok” yanıtını verdi.

Erdoğan’ın açıklamalarından başlıklar özetle şöyle:

54 polisin serbest bırakılması

“Serbest bırakılma konusundaki haber benim açımdan da şaşırtıcı oldu. Ancak konu tabii yargı sürecinde bir mesele olduğu için, değerlendirmeye girmem uygun olmaz. Bahsettiğiniz uzantıların, o tür bir dil kullanmasından toplum da rahatsız elbet.

“Toplum huzurunu kaçırıp, ‘Ben bilmediklerinizi biliyor, duymadıklarınızı duyuyorum’ diye adeta devletle dalga geçmeye kalkışıyorlar.

“Devlet, her türlü kanunsuzluğun, yasadışı işlerin elbette peşinde olacaktır. Er ya da geç gereği yapılacaktır. Daha sonra da yargı bu konunun değerlendirmesini yapacaktır.

Hakan Fidan

“Biz devlet yönetiyoruz. O konuya ilişkin kanaatimi daha önce de söyledim. Kanaatlerimizi ifade etmiş olmamıza rağmen istifa edip adaylık söz konusu olmuş ise elbette bir kırgınlık söz konusudur.

“MİT sıradan bir kurum değildir. Devletin en önemli kurumudur. Devletin Milli İstihbarat Teşkilatı zayıfsa, o devletin ayakta kalması mümkün değildir.

“Şimdi biz onu böyle bir göreve getirdik. Getiren de benim. Madem öyle, ayrılırken de, eğer müsaade edilmiyorsa orada kalması ve ayrılmaması gerekirdi. Dolayısıyla tabii ki kırgınım.

İç Güvenlik Paketi

“İç Güvenlik Yasa Tasarısı taslağını inceledim. Eksiği var, fazlası yok.”

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2015, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER