İHD ve MAZLUMDER'den idamı durdurun çağrısı

Uluslararası Af Örgütü, Kürt siyasi tutuklusu Saman Nasim’in Uluslararası Af Örgütü’nün acil eylem çağrısına uyan İHD ve MAZLUMDER, idamın durdurulması için çağrıda bulundu.

İHD ve MAZLUMDER'den idamı durdurun çağrısı

İran, Kürt siyasi tutuklu Saman Nasim’i 19 Şubat’ta idam edecek.

Uluslararası Af Örgütü, Nasim’in idamını engellemek için acil eylem çağrısı yapmış ve imza kampanyası başlatmıştı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) ile İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) de idamın durdurulması için çağrıda bulundu.

İHD İstanbul Şube Başkanı Abdulbaki Boğa insan hakları açısından yaşama hakkının vazgeçilmez, telafisi mümkün olmayan bir hak olduğunu ve yaşama hakkının sona erdirilmesinin bir ceza yaptırımı değil, bireyi ortadan kaldıran bir imha sürecini barındıran bir siyasal yaklaşım olduğunu belirtti.

Boğa, Uluslararası Af Örgütü’nin başlattığı imza kampanyasını desteklediklerini bunun daha fazla yaygınlaşması gerektiğini belirtti.

Ayrıca Avrupa Konseyi ve BM’nin bu konuda etkin bir çalışma yürüterek kesin kararlara ulaşması, İran ve idam cezasını uygulayan bütün ülkelerin uluslararası toplumdan dışlanması gerektiğini belirten Boğa, adaleti, adil yargılanmayı savunan insanlara seslenerek, Naseem için başlatılan imza kampanyasına destek olunması çağrısında bulundu.

‘Siyasi/politik cinayettir’

MAZLUMDER avukatlarından Abdulhalim Yılmaz da idam cezasının geri dönülemez bir cezalandırma biçimi olduğunu bunun da haksızlık ve zulüm olduğunu söyledi.

“Saman Nasim’in işkence altında ifade verdiği, mahkeme önünde baskı ile alınan ifadeleri kabul etmediği, ancak mahkemenin bu beyanları dikkate almadığı, ayrıca savunma hakkının kısıtlandığı anlaşılıyor.

“Hepsinden önemlisi, itham edildiği olay tarihi itibariyle 18’den küçük olan birisi için idam cezası verilmesi asla kabul edilemez. Dahası, 18 yaşından küçük olan birisinin veya siyasi suçla itham edilen birisinin idamı tamamen siyasi/politik cinayettir.”

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2015, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER