SYRIZA heyeti: Amacımız Kürtlerle dayanışmayı sağlamak

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ı ziyaret eden SYRIZA Partisi heyeti “Buraya yakın bir temas için geldik. Amacımız Kürtlerle dayanışmayı sağlamaktır” dedi.

SYRIZA heyeti: Amacımız Kürtlerle dayanışmayı sağlamak

SYRIZA Partisi’nden bir heyet, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ı ziyaret etti.

Kışanak, SYRIZA heyetini karanfillerle karşıladı.

‘Kampanya başlattık’

Yunan heyet adına açıklamalarda bulunan Gıorgos Karatsıoobanis, grupta öğretmen, eczacı ve gençlik örgüt üyelerinin olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Diyarbakır, Şanlıurfa ve Gaziantep’te incelemelerde bulunmak üzere Türkiye’ye geldik. Yunanistan’da Kobani için kampanya başlattık ve yardım topluyoruz.

“Kobani savaşı çok önemliydi, onunla ilgili dayanışma toplantıları düzenliyoruz. Buraya yakın bir temas için geldik. Amacımız Kürtlerle dayanışmayı sağlamaktır.”

‘Dayanışma halklar arasında köprü oldu’

Kışanak ise Suriye’nin Kobani’de direniş ve dayanışmanın kazandığını belirtti.

“Kobani’de insanlık değerine saldırı vardı. Bunun kazanılmış olması umut verici. Kobani’deki dayanışma halklar arasında köprü oldu. Tüm dünya direnişi sahiplendi ve dayanışma gösterdi.

“Bu dayanışma Kürtler ile Yunanlılar arasında da oldu. Yunan halkları geçmişte benzer acılar yaşadı. Yunanistan’ın faşizme karşı, Kobani’nin IŞİD’e karşı bizim için aynı. Halklar arasında bu dayanışma devam etmeli.”

Kışanak’a hediye

dayanisma-resmi

Yunan heyet Kışanak’a üzerinde Yunanca, Türkçe ve Kürtçe ‘dayanışma’ ve SYRIZA Partisi’nin sarı yıldızı olan bir tablo hediye etti.

Heyet ayrıca Kışanak’a İngilizce yazılı parti mesajını takdim etti. Kışanak ise heyete Diyarbakır yapımı çini hediye etti.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası heyet üyeleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediye Birliği’ni, buradan da IŞİD’in saldırılarından dolayı göç ederek Diyarbakır’a yerleşen Şengallilerin bulunduğu çadır kentti ziyaret etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2015, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER