YPG savaşçısı Çetin'in cenazesi sınırdan alındı

Rabia’da DAİŞ çetelerinin saldırısı sonucu çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren YPG savaşçısı Doğan Çetin'in (Cudi Gabar) cenazesi Habur Sınır Kapısı'nda karşılandı. Çetin’in cenazesi otopsi için Amed’e gönderildi.

YPG savaşçısı Çetin'in cenazesi sınırdan alındı

Güney Kürdistan’a bağlı Rabia kentinde, 8 Ağustos 2014 tarihinde DAİŞ çeteleri ile yaşanan çatışmada hayatını kaybeden ve Rojava'ya bağlı Derik kentinde bulunan Şehit Rustem Cudi Mezarlığı'nda defnedilen YPG savaşçısı Doğan Çetin'in (Cudi Gabar) cenazesi, ailesi ile MEYA-DER Cizre ve Mardin yöneticileri tarafından alınarak Sêmalka Kapısı'ndan Habur Sınır Kapısı'na getirildi. YPG savaşçısı Çetin'in cenazesi, aralarında bölge belediye eş başkanları, HDP ve DBP ilçe yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi, il ve belediye meclis üyelerinin de bulunduğu kitle tarafından karşılandı. 

Kapıdan alınan YPG savaşçısı Çetin'in cenazesi Şırnak'ta yapılan ön otopsinin ardından Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. 

Onlarca araçlık konvoy eşliğinde yola çıkarılan Çetin'in cenazesi, Silpoi'nin Başverimli (Tilqebin) Beldesi ile Avaşin Mahallesi'nde kitlesel olarak karşılandı. KCK ve YPG bayraklarını açan yüzlerce kişi, tarihi İpekyolu'nu çift yönlü trafiğe kapatarak yürüyüşe geçti. Düzenlenen karşılamanın ardından konvoy yoluna devam etti. 

YPG savaşçısı Çetin'in cenazesi, Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'nda yapılacak otopsinin ardından Mardin'in Nusaybin ilçesinde toprağa verilecek. 

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2015, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER