Demirtaş: Karadeniz'in ayağa kalkma zamanı geldi

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Karadenizli HDP yöneticileriyle bir araya geldi. Karadeniz'in Türkiye'deki devrimci mücadelede öncü rolü olduğuna değinen Demirtaş, "Bu yaralı aslanın ayağa kalkma zamanı geldi" dedi.

Demirtaş: Karadeniz'in ayağa kalkma zamanı geldi
 Karadeniz halkının sorunlarını anlatarak, emekten yana programlarla tüm sorunları çözeceklerini söyleyen Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kürtlere yönelik 'Neyiniz eksik' sözünü de, "Bu ülkede ezilen hiçbir kimliğin senden eksiği yok, doğru. Senin fazlan var. Paraların bizden fazla, para sayma makineleriniz bizden fazla" diye yanıtladı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Karadeniz'de bulunan çeşitli sivil toplum kuruluşları ve HDP'nin Karadeniz'deki il ve ilçe yöneticileriyle seçimlere ilişkin toplantı düzenledi.

HDP Genel Merkezi'nde açıklama yapan Demirtaş, Karadeniz illerinde yaşanan sorunlara ve gündeme dair değerlendirmelerde bulunan bulundu.

'AKP'NİN YEŞİLİ; DOLARDAN GELİYOR!'

Demirtaş, Türkiye'de siyasi krizin yaşandığına ve insanların gelecek kaygısı duyduğuna dikkat çekerek, AKP hükümetinin 12-13 yıldır halkın tüm umutlarını sömürdüğünü ve halkın desteğini kendileri için yeni rant alanları açmada kullandığını belirtti. Demirtaş, şöyle devam etti: "Kendilerine verilen desteği ranta çevirdiler, yeni sermaye grupları yarattılar, yeni zengin sınıfları yarattılar. Kendi etraflarında, kendileri gibi düşünmeyen yeni bir elit grup yarattılar. Zaten biz buna alışkındık, Cumhuriyet tarihi benzer bir statüko altında eziliyordu. AKP bunun rengini değiştirdi, yeşil yaptı. Yeşili de Dolardan geliyor."

'AKP'YE OY VERMEYEN DÜŞMANDIR' HUKUKU

AKP'nin, kendisini desteklemeyen kesimleri 'düşman' ilan ettiğini belirten Demirtaş, şu eleştirilerde bulundu: "Köşe yazarlarına bakın, maaşlı televizyonculara bakın, 'AKP'yi desteklememek vatan hainliğidir' duygusunu pompalıyorlar. 'AKP'ye oy vermeyenler düşmandır' hukukunu toplumun vicdanına yerleştirmeye çalışıyorlar. İnsanlar artık bu topraklarda binlerce yıldır şu ve ya bu düzeyde ilişkisini koparmayan yurttaşlar bile AKP'nin bu ayrımcı politikaları nedeniyle birbirlerine düşman haline geldiler. Birincisi, bizim bunu çözmemiz lazım. İkincisi, mezhep ve kimlik gerilimi ve AKP'nin yarattığı kutuplaşma. Özellikle bazı mezhep ve kimliklerde ayrımcılık yaratıp, düşman hukukunu oradan da kurmaya çalışıyorlar."

'İSLAM'I ARAÇ OLARAK KULLANIYOR'

Demirtaş, AKP'nin mezhep ve kimlik çatışmasını körükleyen politikalarına işaret ederek, "İslam'ı zaten hep araç olarak kullandılar. Asla doğru İslami bir politika ve söylem tutturmadılar. En büyük sahte hoca zaten kendilerinin başı. Geri kalan sahte hocalardan oluşan bir fetva ekibi de kurdular. Yaptıkları her haksızlığa hukuksuzluğu fetva verdiriyorlar. Zaten Sünni Müslüman değilseniz, aynı zamanda AKP'ye oy veren Sunni Müslüman değilseniz bu topraklarda yaşam şansınız yok. Boşnak, Ermeni Arap iseniz, kardeşlik söylemi sadece dildedir" diye konuştu.

'ÜLKE AKP'NİN MÜLKÜ, BİZ DE KÖLELERİ!'

Erdoğan'ın Kürt halkına yönelik "Sizin neyiniz eksik" sözünü hatırlatan Demirtaş, şöyle tepki gösterdi: "Söylemde bile ayrımcılık var. Siz, biz. Oysa biz bu ülkenin sahipleriyiz. Biz bu ülkeye gelen herkesin özgürlüğünü savunuruz. Siz nasıl olur da bu ülkenin halklarına, kültürlerine 'siz' diye hitap edersiniz? Hangi kimlikle, hangi egemen anlayışla bunu yapıyorsunuz? Ülkeyi kendi malları, mülkleri gibi görüyorlar. Biz de köleyiz ya!"

Demirtaş, Erdoğan'a şöyle seslendi:

"Çok şükür ki hiçbir eksiğimiz yok. Senden yana bir beklentimiz yok. Senden fazlamız var eksiğimiz yok. Vicdan olarak, insani değerlere bağlılık olarak senden daha fazlamız var, eksiğimiz yok. Bu ülkede ezilen hiçbir kimliğin senden eksiği yok, doğru. Senin fazlan var. Paraların bizden fazla, para sayma makineleriniz bizden fazla mesela. Malınız, mülkünüz lüks yaşantınız bizden fazla. 'Neyiniz eksik' diyorsunuz ya, bunlar sende fazla ama biz de ihtiyaç değil bunlar. Biz, sorunumuzu çözeceksek, kendimiz çözeceğiz merak etme. Kürt sorunun beraber çözeceğiz. Adil, eşit bir yaşam ile. Senden hiçbir beklentimiz yok. Sen bu ülkenin kimliklerinin, inançlarının sorunlarını çözemezsin. Sen bu ülkenin işçisinin, köylüsünün sorunun çözmedin çözemezsin. Geldiğin bu günden bu yana sadece sorunu büyüttün, derinleştirdin. O nedenle doğru, senden bir eksiğimiz. Bizin senden fazlamız var, senin bizden ayakkabı kutuların fazla."

'İKTİDARDAN BEKLEMEMELİ'

Demirtaş, iktidardan beklentiye girmekten vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, "Biz üretiyoruz. Bu ülkeyi biz omuzlarda tutuyoruz. Gayrisafi milli hasılanın yüzde 80'ini, o beğenmedikleri taşeron işçiler üretiyor. Dağıtırken sadece yüzde 20'sini alabiliyor. Bunu değiştirmemiz lazım. Mustafa Suphi'lerden bu yana o topraklarda direniş damarı var" dedi.

'YARALI ASLANIN AYAĞA KALKMA ZAMANI GELDİ'

Karadeniz'in Türkiye devrim hareketinin önce gücü olduğunu vurgulayan Demirtaş, "Bu yaralı aslanın ayağa kalkmasının zamanı geldi. Eğer Türkiye'nin en yoksul bölgesi bugün Doğu Karadeniz ise, en çok göç veren, bütün milli gelirden en az pay alan, yatırımlar itibariyle Türkiye'nin en az yatırım yapılan bölgesi bu konularda birinci. Neredeyse insansızlaştırmak istiyorlar. İnsan yaşamasın, göç versin istiyorlar. İstanbul'a, metropollere, Bursa'ya Kocaeli'ne ucuz işçi olsun istiyorlar" diye konuştu.

'KARADENİZLİ FINDIĞIN FİYATINI KENDİ BELİRLEYEMİYOR'

Demirtaş, "Dünyanın fındığını Karadeniz üretir ama fındığa destek verilmez. Çünkü fındığı bırakıp metropollerde fabrikaların, büyük patronların kapısında sırıya girsin isterler. Onlara işsiz ordusu lazım çünkü, ne kadar işsiz, işçi ücreti o kadar düşer. Maliyet düşer, maliyet düşerse, uluslararası sermaye, Arap sermayesi yatırım yapar. Çünkü burada işçi sudan ucuz. Bütün kurguları bunun üzerinedir. Karadeniz'in başına gelen budur. Ürettiğimiz fındığı ne kadara satacağımızı bile biz belirleyemiyoruz" diye konuştu.

'YOKSULLUĞA PKK'Yİ BAHANE EDİYORLAR'

Demirtaş, Karadeniz halkının balıkçılık sektörüyle ilgili sorunlarına da değinerek, şunları ifade etti:

"3 tarafı denizlerle çevrili, balığı bol bir ülkeyiz ama dünya balık üretiminin yüzde yarımı sağlanıyor. Yüzde biri değil bile. Dünyanın en verimli deniz sahası, Karadeniz, Marmara ve Ege. Ama balıkçılık yok. Neden yok? Çünkü, büyük yatırımcılar, Türkiye'de balıkçılığın büyümesine izin vermiyorlar. Dünya balık piyasasının elinde tutanlar, Türkiye'ye sen bu yatırımı yapamazsın demişler çünkü. Bu işler böyle yürüyor. Devlet destek verse balıkçılık Türkiye'yi ayakta tutacak bir sektördür. Bu bizim kaderimiz midir peki? Artvinli, Trabzonlu, Ardahanlı, Vanlı, Muşlu… Doğu'da kalan yerlerin tamamı yoksuldur. Doğu her zaman yoksul olmak zorunda mıdır? 'PKK çıktı da yatırım olmadı' diyorlar. Bırakın bunları, 1925'te, 40'da 50'de de böyleydi. 2015'e geldik hala böyle. Her yerde mi PKK vardı? Niye Doğu Karadeniz'e yatırım yapmadınız."

'HES İLE KIRSAL KESİM İNSANSIZLAŞTIRILMAK İSTENİYOR'

Tokat'ta yapılmak istenen ve köylülerin direnişi ile karşılaşan HES projesinin de, kırsal kesimi insansızlaştırmak için yapıldığını söyleyen Demirtaş, "Orada yapılacak HES'in ülke enerjisine hiç faydası zaten yoktur. O köyün yarattığı sinerji ile yüzlerce köyün belini kırmak istiyorlar. Kırsaldakini üretimden kopartıp, şehirde köle pazarlarında satarlarsa o zaman yönetmekte kolaylaşır" dedi.

'EMEKTEN YANA PROGRAMLA SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ'

Karadeniz şahsında, ülkenin tüm sorunlarını emekten yana sol bir programla çözeceklerini belirten Demirtaş, ortak mücadelenin gerektiğini söyledi. Demirtaş, şöyle konuştu:

"AKP bizim dağınıklığımızın konforunu sürüyor. Biz ezilenler dağınık olup, ayrı ayrı yerlerde durup mücadele ettiğimiz için onlar kendilerine saraylar yaptılar. Şimdi 7 Haziran bunun gidişatının son günü olacak. AKP artık bu ülkede tek başına hükümet kurma gücünü elinden yitirecek. Biz AKP'nin gidişinin başlangıcını 7 Haziran'da alacağımız sonuç ile vermiş olacağız. Türkiye'nin her yerinde derdimizi, dermanımızı iyi anlatırsak başarılı olacağız. Yenilen diktatörlük, rüşvetçilik olacak. Onun dışındaki herkes 7 Haziran'da kazanmış olacak." / Firatnews

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2015, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER